Jak nie podawać ręki, czyli 10 najczęściej popełnianych błędów

04 kwietnia 2019 | Savoir-vivre

Moment, w którym musimy lub powinniśmy uścisnąć rękę drugiej osoby, dla wielu jest problematyczny. O ile już dwukrotnie mówiłam o ogólnych zasadach dotyczących podawania ręki, to chyba nigdy nie złożyło się, bym dokładnie pokazała, jak robić tego z całą pewnością nie należy. Dziś więc skupię się na 1o najczęściej popełnianych błędach właśnie w podawaniu ręki.

Wpis ten przygotowuję, ponieważ wiem, że nie każdy lubi oglądać video. Takie bowiem pojawiło się wczoraj na moim kanale, więc jeśli jednak macie ochotę obejrzeć, to serdecznie zapraszam. Zachęcam także do zostawiania tam łapek w górę oraz subskrybcji – to motywuje mnie do dalszej pracy.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=IbWR514w45o[/embedyt]

Jeszcze momencik…

Zanim jednak opowiem i pokażę Wam, jak ręki nie podajmy, jeszcze raz przypomnę, jak robić to prawidłowo. Uścisk dłoni powinien być serdeczny, śmiały i niezbyt długi. Co to oznacza? Podajemy rękę w sposób serdeczny, czyli tak, by już sam gest nie budził wątpliwości związanych z tym, czy na pewno chcemy rękę drugiemu człowiekowi uścisnąć. Śmiały, czyli taki, który pokaże, że czujemy się w tych okolicznościach dobrze i pewnie. Niezbyt długi, czyli taki, który pozwoliłby na zrobienie jednego, a nie całej serii zdjęć. Bardzo ważnym elementem jest również zaciśnięcie dłoni w odpowiednim momencie. Powinno to wydarzyć się, gdy nasady obu kciuków spotkają się. Będzie to możliwe, gdy dłoń zmierzająca do uścisku będzie prawidłowo ułożona, tzn. kciuk będzie odchylony, a pozostałe palce pozostaną proste, ale rozluźnione. W momencie, gdy dojdzie do uścisku dłoni. nic więcej nie należy robić. Dopuszczalne jest jedno lub dwa potrząśnięcia, jednak ze względu na generalny problem z kontrolą tego zachowania, sugerowałaby w ogóle nie potrząsać dłonią.

No dobrze, ale przejdźmy do meritum, czyli do 10 najczęściej popełnianych błędów w podawaniu ręki.


1. Zwisająca dłoń

Błąd ten polega na tym, że osoba, która podaje nam rękę, robi to jakby od niechcenia. Ręka po prostu zwisa – uścisk nie jest zdecydowany ani serdeczny – najczęściej w ogóle go nie ma. Taki sposób podawania ręki świadczy o niepewności.

Odmianą takiego uścisku jest tzw. uścisk księżniczki, czyli podanie tylko palców. Zdarza się, że rękę w ten sposób podają kobiety, by podkreślić swą delikatność. Niestety, w efekcie dają dowód jedynie swojej nieporadności.


2. Sztywna dłoń

Osoba, która podaje sztywną rękę, nawet nie próbuje serdecznie się przywitać. Palce są wyprostowana, a cała ręka napięta. Taki sposób podawania ręki jest sygnałem, że osoba taka wcale nie ma ochoty się witać.


3. Zbyt mocny uścisk

Osoby, które musza budować swoją pewność siebie właśnie poprzez podawanie ręki, robią to często ściskając drugiej osobie dłoń w taki sposób, że sprawiają jej ból. Uścisk dłoni rzeczywiście powinien być zdecydowany, ale z całą pewnością nie powinien miażdżyć kości.


4. Ręka na górze

Moje będzie na wierzchu – to chcą udowodnić osoby, które w czasie witania się tak manewrują dłonią, by w końcu to ich ręka znalazła się na górze. To niegrzeczne.


5. Uścisk „na rękawicę”

W ten sposób często witają się politycy. Taki uścisk dłoni ma mówić mam cię w garści! i jest kolejnym, którego nie powinno się praktykować.

Wskażę tutaj jednak na jeden wyjątek. Taki sposób ściskania dłoni drugiej osoby jest dopuszczalny w czasie składania kondolencji. Wówczas objęcie dłoni drugiej osoby ma symbolizować wsparcie w trudnych dla niej chwilach.


6. Łapanie za łokieć

Są osoby, które zaraz po uściśnięciu dłoni drugiej osoby łapią ją za łokieć, niejako próbując przybliżyć ją do siebie. To kolejna niegrzeczna próba okazania dominacji.


7. Potrząsanie

W czasie witania się nie należy potrząsać dłonią drugiej osoby. Dopuszczalne jest jedno lub dwa potrząśnięcia, jednak wachlowanie nie jest mile widziane. Długie potrząsanie charakterystyczne jest dla powitań polityków, którzy są fotografowani. W ich wypadku nie jest to błędem – pozowanie do zdjęć jest de facto częścią ich pracy.


8. Przyciąganie do siebie

W czasie podawania dłoni nie należy w żaden sposób starać się zbliżyć rękę drugiej osoby do siebie. Wyznaczenie zdrowego dystansu jest w tym wypadku bardzo ważne. Przyciąganie do siebie ręki drugiej osoby jest następnym sposobem na okazanie dominacji – jestem silniejszy, mam nad tobą władzę.


9. Poklepywanie

Niektórym wydaje się, że poklepanie drugiej osoby po plecach jest oznaką przyjaźni. Owszem, w bardzo bliskich relacjach tak może być, jednak w codziennych sytuacjach sugerowałabym nie klepać nikogo ani plecach, ani po ramieniu, ani po samej dłoni.


10. Przyciągnięcie i przytulenie

Powitanie na miśka jest wiecznie żywe. O ile w innych kulturach może to uchodzić na sucho, to u nas już niekoniecznie. Podanie ręki nie łączy się z przytuleniem drugiej osoby. Nie należy więc nikogo przyciągać do siebie tylko po to, by w czasie powitania go przytulić. To błąd.


Mam nadzieję, że udało mi dobrze wyjaśnić, w jaki sposób nie należy podawać ręki. Jeśli jednak macie jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, to serdecznie zachęcam do lektury dwóch obszernych artykułów.

Tematowi podawania ręki poświęciłam także pierwszy film na moim kanale. Zachęcam do obejrzenia.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=hkOj4boHv50[/embedyt]

 

 

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0