Instrukcja obsługi flagi państwowej

02 maja 2019 | Savoir-vivre

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.

– „Barwy ojczyste” Czesław Janczarski

Od 2004 roku, w którym ustanowiono dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, coraz częściej możemy cieszyć się widokiem biało-czerwonych flag wywieszonych nie tylko przed urzędami i budynkami państwowymi, ale także przed domami nas, zwykłych Polaków. 2 maja to jeden z tych dni, w których demonstrujemy naszą dumę z bycia Polakami i okazujemy szacunek naszym narodowym barwom.

Co ciekawe, właśnie dopiero od 2004 roku możemy to robić w pełni legalnie. Dopiero w ustawie z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej znalazł się zapis umożliwiający umieszczanie flagi państwowej w innych miejscach niż budynki urzędowe. Nie marnujemy więc szansy i doceńmy, że mamy to niebywałe szczęście żyć w czasach, w których nie musimy przelewać krwi za biało-czerwoną.

O zasadach dotyczących wieszania flagi mówi się niewiele. To źle. Warto wiedzieć, jak obchodzić się z flagą własnego kraju. Warto też rozumieć, dlaczego niektóre uroczystości państwowe wyglądają w konkretny sposób. Wiedza to potęga. Zapraszam Was do zapoznania się z przygotowany przeze mnie 28 punktowym przewodnikiem, który pozwoliłam sobie nazwać Instrukcją obsługi flagi państwowej.

  • Na początku warto też wspomnieć, czym flaga państwowa jest, a czym nie. Otóż flaga państwowa to w Polsce flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, o proporcjach 5:8. Flagą państwową nie są więc flagi o innych proporcjach, Takie flagi, czyli właściwie biało-czerwone wstęgi, nazywamy barwami narodowymi.

>>Przeczytaj też<< Biblioteka z klasą #2 – z humorem o dyplomacji, poważniej o protokole, kompleksowo o dress codzie i pięknie o manierach


Instrukcja obsługi flagi państwowej

  1. Flaga państwowa podnoszona jest w godzinach porannych, nie później niż do godziny 8:00.
  2. Flaga państwowa powinna być opuszczona po zachodzie słońca.
  3. Po zachodzie słońca nie musi być opuszczana pod warunkiem, że jest oświetlona.
  4. Flagi państwowej nie podnosi się w dni deszczowe i wyjątkowo wietrzne.
  5. W czasie burzy, silnego wiatru lub śnieżycy flagę należy opuścić i zdjąć.
  6. Flaga nigdy nie powinna dotknąć podłogi, bruku, ziemi ani wody.
  7. Flaga na maszt podnoszona jest szybko, a opuszczana powoli.
  8. Jeśli w czasie podnoszenia flagi odgrywany jest hymn, wówczas tempo podnoszenia flagi dostosowuje się do tempa hymnu.[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=4V3ME8W-6pU[/embedyt]
  9. Jeśli trwa żałoba narodowa, flaga państwowa podniesiona jest do połowy masztu. Nie dzieje się tak jednak od razu. Flaga najpierw podnoszona jest na sam szczyt, a dopiero po chwili jest opuszczana do połowy masztu. Podobnie jest w momencie, gdy jest opuszczana, tj. najpierw znajdującą się w połowie masztu flagę podnosi się na sam szczyt, a dopiero następnie opuszcza i zdejmuje.
  10. Jeśli poza flagą państwową podnoszona jest także inna flaga, to maszty musza mieć taką samą wysokość, a flagi muszą mieć taki sam wymiar.
  11. Nigdy nie wiesza się kilku flag na jednym maszcie.
  12. Jeśli poza flagą państwową podnoszona jest także inna flaga, to flaga państwowa podnoszona jest jako pierwsza. W czasie opuszczania flag flaga państwowa opuszczana jest jako ostatnia.[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=qdQwG7t0v48[/embedyt]
  13. Na fladze państwowej nie należy umieszczać ŻADNYCH napisów i ŻADNYCH rysunków. Napisy i rysunki, charakterystyczne m.in. dla wydarzeń sportowych, pojawiają się na barwach narodowych, ale nie na fladze państwowej.
  14. Jeśli flaga państwowa wieszana jest w układzie pionowym, to kolor biały jest zawsze po stronie masztu.
  15. Flaga państwowa we własnym państwie ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli wywieszane są dwie flagi, to powinna ona zostać umieszczona po lewej stronie (z perspektywy patrzącego na flagę).
  16. Jeśli dwie flagi są skrzyżowane, to flaga państwowa powinna być po lewej stronie (z perspektywy osoby patrzącej).
  17. Jeśli flag jest trzy lub pięć, wtedy flaga polski znajduje się w środku, otoczona przez flagi państwowe innych krajów, ustawionych od lewej do prawej (z perspektywy osoby patrzącej) zgodnie z alfabetycznym porządkiem wyznaczonym według nazw państw w języku polskim.
  18. Gdy flag jest cztery, wówczas flaga polski znajduje się po lewej stronie (z perspektywy patrzącego).
  19. Jeśli flag jest więcej niż pięć, wtedy flaga Polski znajduje się na obu skrajnych końcach.

    Flaga polska z innymi flagami

    Źródło grafiki: Biało-czerwona, MSWiA Warszawa 2017 r.

  20. Flagi nigdy nie należy wieszać na dachach budynków prywatnych, gdyż jest to zarezerwowane wyłącznie dla instytucji rządowych.
    Co ciekawe, pytanie o tę kwestię padło kiedyś w Milionerach, więc warto zapamiętać.
    Pytanie: Właściciel prywatnej posesji nie powinien wywieszać flagi państwowej:
    A – na maszcie przed domem
    B – z balkonu
    C – z okna
    D – na maszcie na dachu domu
    Prawidłowa odpowiedź to D.
  21. W domu prywatnym flagę najlepiej jest umieścić na drzewcu drewnianym lub metalowym. Flaga taka może zostać umieszczona na ścianie budynku pod kątem, ale także poziomo na balkonie lub w oknie.
  22. Nigdy nie należy używać flagi państwowej do przykrycia pomników lub innych rzeczy przed ich odsłonięciem.
  23. Flaga może być obecna podczas odsłonięcia pomników lub innych rzeczy. Powinna wówczas znajdować się po prawej stronie pomnika (po lewej, jeśli wskazujemy z perspektywy osoby patrzącej na pomnik).
  24. W czasie przemówienia na mównicy flagę umieszcza się po jej lewej stronie (patrząc od strony publiczności).
  25. W gabinetach urzędników państwowych flaga znajduje się po lewej stronie biurka (patrząc od strony interesanta/od wejścia).
  26. Z flagą państwową nie powinno się eksponować flag reklamowych.
  27. Flagą państwową przykryta może zostać trumna wybitnej jednostki. Biały pas flagi jest wówczas włożony nad sercem osoby zmarłej. Flagę zdejmuje się przed włożeniem trumny do grobu.
  28. Jeśli flaga uległa zniszczeniu, należy ją spalić w sposób niepubliczny lub w sposób niepubliczny rozdzielić barwy narodowe.

Fladze państwowej należy okazywać właściwy jej szacunek. Warto pamiętać, że nasi przodkowie przelewali krew za to, byśmy dziś mogli z dumą ją prezentować. Nie zapomnijcie dziś więc wywiesić flagi na swoim domu – to nasza duma, a dziś przypada jej święto.

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0