Poradnik ślubny: świadkowie na ślubie i weselu

16 maja 2019 | Savoir-vivre

Bycie świadkiem na ślubie to ogromny zaszczyt. Otrzymanie zaproszenia do pełnienia tej zaszczytnej funkcji świadczy bowiem o dużym zaufaniu, jakim zostało się obdarzonym, a także o przyjaźni i wielkiej sympatii. Bycie świadkiem to jednak także ogromna odpowiedzialność, której warto być wcześniej świadomym.

W jaki sposób poprosić o przyjęcie roli świadka? Czy świadków zaprasza się w pierwszej kolejności? Jaka jest rola świadków na ślubie i weselu? Czy świadek powinien być singlem? Czy partner świadka ma jakieś obowiązki? Czy panna młoda powinna sfinansować zakupy świadkowej? Czy świadkowa, jeśli idzie na wesele ze swoim partnerem, ma jakieś obowiązki wobec świadka? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Krok pierwszy, czyli w jaki sposób zaprosić świadków do pełnienia tej zaszczytnej funkcji?

Jedną z pierwszych spraw, za których załatwienia powinni zabrać się narzeczeni, to dobór świadków. Pełnią oni bardzo ważną rolę i okażą się niezwykle cenni już we wczesnych etapach przygotowania ślubu i wesela. Im wcześniej zostaną wyłonieni i zaproszeni do bycia świadkami, tym sprawniej pójdzie cała organizacja.

Świadków w naszej kulturze najczęściej jest dwoje, choć w przeszłości bywało inaczej. Najczęściej rolę świadków pełni para składająca się z kobiety i mężczyzny, jednak nie ma przeciwskazań, by w parze wystąpiło dwóch mężczyzn lub dwie kobiety. Ze Stanów Zjednoczonych przywędrowała do nas w ostatnich latach tradycja także na coś w rodzaju orszaku ślubnego, składającego się z kilku kobiet i kilku mężczyzn. Nie ma w tym nic złego, choć warto pamiętać, w tej grupie ze względów formalnych nie wszyscy będą mogli być równi.

Świadkowie powinni być zaproszeni do pełnienia tej zaszczytnej funkcji tak szybko, jak to możliwe. Ich ważna rola nie ogranicza się bowiem jedynie do czasu ceremonii ślubnej i przyjęcia weselnego, ale właściwie do całego okresu przygotowań. Właśnie dlatego świadkowie powinni być jednymi z pierwszych zaproszonych na uroczystość. W niektórych podręcznikach znaleźć można informację, że świadkowie nie muszą otrzymywać fizycznych zaproszeń, bowiem wystarczy samo zaproszenie do pełnienia funkcji. W mojej ocenie nie należy jednak tak postępować – wręczenie fizycznego zaproszenia nie kosztuje wiele, a samo fizyczne zaproszenie dla wielu jest ważną pamiątką.

Pytanie: Na swoim ślubie będę miała trzy świadkowe. Czy to ważne, którą z nich zaproszę jako pierwszą?

Odpowiedź: Jedna z pań i tak będzie musiała zostać wyróżniona, ponieważ to ona będzie podpisywała dokumenty. Warto więc porozmawiać z nią w pierwszej kolejności. Później można także zorganizować wspólne spotkanie, podczas którego o dołączenie do grona druhen poprosi się wszystkie panie.

Obowiązki świadków

Gdybym miał przenieść rolę świadków do świata biznesu, to uznając, że para młoda jest zarządem firmy, świadków nazwałabym asystentami zarządu. Rola świadka dla wielu prawdopodobnie jest wyróżnieniem, jednak jest także ogromnym obowiązkiem. Świadek to nie tylko osoba, która stoi obok młodej pary w urzędzie lub świątyni. To także osoba, która od momentu przyjęcia funkcji do momentu zakończenia wesela (a czasem jeszcze do czasu zakończenia wysyłania podziękowań), ciężko haruje, by dzień ślubu był dla młodych oraz gości niezapomnianym.

Co należy do obowiązków świadków? Wszystko to, o co poproszą narzeczeni, czyli m.in.:

  • pomoc przy wypisywaniu oraz wysyłaniu zaproszeń,
  • organizacja wieczoru panieńskiego i wieczoru kawalerskiego, w tym pokrycie kosztów w przypadku niepokrycia ich przez uczestników zabawy,
  • pomoc w wyborze menu,
  • pomoc w ustaleniu scenariusza uroczystości,
  • pomoc w wyborze obsługi, w tym zespołu muzycznego, fotografa, gościa specjalnego etc.,
  •  regulowanie rachunków przed i w czasie uroczystości (z pieniędzy udostępnionych przez młodą parę);
  • pomoc w wyborze stroju panny młodej i pana młodego;
  • pomoc w wyborze kwiatów;
  • dostarczenie kwiatów w dzień ślubu;
  • dopilnowanie kwestii formalnych w dniu ślubu;
  • sprawowanie pieczy nad zebranymi pieniędzmi, kwiatami oraz prezentami;
  • zabawianie gości;
  • kontrolowanie obsługi.

Świadkowie, ze względu na swoją ważną rolę, muszą zapomnieć o zatraceniu się w zabawie. Mają się dobrze bawić, ale w taki sposób, by zabawiać innych. Tego dnia ich potrzeby są na ostatnim miejscu. Pod żadnym pozorem nie powinni spożywać zbyt dużej ilości alkoholu.

Pytanie: Przyjaciółka już zapowiedziała, że planuje poprosić mnie o zostanie świadkową na jej ślubie, który zaplanowany jest na lato 2020. Nie chciałabym nią być. Jak odmówić?

Odpowiedź: Sugerowałabym jednak nie odmawiać. To duże wyróżnienie, a także okazane zaufanie. Jeśli nie istnieje ważny powód, przyjaciółka ma prawo poczuć się urażoną.

By świadkowie mogli należycie pełnić swoje funkcje, powinni wcześniej zostać zapoznani z innymi ważnymi osobami będącymi na uroczystości, a także o ich decyzyjności powinna zostać poinformowana obsługa. Świadkowie muszą pozostać do dyspozycji tak młodej pary, jak i gości w tym sensie, by goście ewentualnymi problemami nie zaprzątali głowy młodej parze.

>>Przeczytaj też<< Poradnik ślubny – 7 grzechów głównych gospodarzy, czyli segregowanie gości, znikanie i pozwalanie na niewłaściwe zabawy

Być osobą towarzyszącą świadka – co to znaczy?

Świadkowie podczas ślubu i wesela stanowią zespół, lecz nie parę. Nie ma żadnych przeciwskazań, by świadkowie przybyli z osobami towarzyszącymi. Nie ma także zasady, która nakazywałaby im pozostać singlami lub osobami nieposiadającymi żony lub męża. Niemniej należy pamiętać, że w czasie ślubu i wesela świadkowie są jakby w pracy, więc osobami najbardziej pokrzywdzonymi będą ich osoby towarzyszące.

Pytanie: Jesteś świadkiem na ślubie. Wiem, że dziewczyna, która ma być świadkową, przychodzi na ślub i wesele sama. Ja będę z dziewczyną. Czy w związku z tym mam jakieś obowiązki wobec świadkowej?

Odpowiedź: W takiej sytuacji świadkowa nie powinna przychodzić sama. Dobrze byłoby, gdyby udało namówić się ją na zaproszenie osoby towarzyszącej. Jeśli jednak się to nie uda, to warto pamiętać o tym, by być w stosunku do niej gentlemanem i nie zapomnieć o zaproszeniu jej do tańca, a także o zwróceniu uwagi innym mężczyznom na ten fakt.

Świadkowie pełnią ważne funkcje organizacyjne. Nie oznacza to, że ze swoimi partnerami nie mogą zatańczyć, jednak z pewnością nie mogą przetańczyć z nimi całej nocy na parkiecie. W dobrym tonie jest więc, by kobieta będąca osobą towarzyszącą świadka była odpowiednio zaopiekowana przez innych gości, tj. by mężczyźni nie zapominali o proszeniu jej do tańca. Mężczyzna będący partnerem świadkowej ma łatwiej – w końcu to on ma większą łatwość w wychodzeniu z inicjatywą.

Świadkowie nie mają względem siebie obowiązków rozumianych w kontekście opiekowania się sobą na wzajem. Jak już jednak wspomniałam mają stanowić zespół, a to znaczy, że powinni dobrze się dogadywać. Warto też w weselną noc zaliczyć przynajmniej jeden wspólny taniec – druga okazja może się nie trafić.

Partner lub partnerka świadka nie ma żadnych obowiązków. Owszem, z własnej woli może pomóc w drobnych sprawach (jak np. trzymanie kwiatów), jednak generalnie jest to zwykły weselny gość.

>>Przeczytaj też<< Poradnik ślubny – kto organizuje wieczór panieński?

Przywileje?

Rola świadka to obowiązek. O ile dla niektórych przywilejem będzie możliwość tak bliskiego udziału w organizacji uroczystości, to jednak rola ta nie obejmuje specjalnych przywilejów, które mogłyby być z materialnego punktu widzenia opłacalne. Przeciwnie – to kosztuje, więc zgadzając się na pełnienie roli świadka warto o tym pamiętać.

Świadkowie samodzielnie finansują zakup swoich strojów, a także wszystkiego innego, co dotyczy ich przygotowania do ślubu i wesela. Ponoszą także dodatkowe koszty wynikające np. ze zużycia benzyny w czasie przemierzania kolejnych miast w poszukiwaniu idealnej sukni ślubnej. Muszą wykonać ogrom pracy, choćby przy organizacji wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. Bycie świadkiem to ciążka praca – satysfakcjonująca, jednak fatalnie płatna.

Pytanie: Jak to jest z załatwianiem makijażystki i fryzjerki dla świadkowej? Ona sama powinna się o to zatroszczyć, czy panna młoda powinna zapisać świadkową razem ze sobą na te usługi? Kto powinien to finansować?

 

Odpowiedź: Nie ma obowiązku, by obie panie korzystały z usług tego samego fryzjera czy makijażystki. Z praktycznego punktu widzenia bywa to nawet problematyczne, bowiem jedna osoba nie jest w stanie w tym samym momencie wykonywać dwóch makijaży lub dwóch fryzur. Oczywiście, świadkowa, ze względu na swoją rolę, powinna ustalić z panną młodą, czy ta życzy sobie, by świadkowa towarzyszyła jej w czasie wizyty u fryzjera lub makijażysty. Zdarza się, że obie panie spędzają wspólnie ten dzień od wczesnego poranka i właściwie każdą czynność wykonują wspólnie. Nie jest to jednak konieczne. Ważne, by w czasie korzystania z usługi panna młoda miała możliwość kontaktu ze świadkową, gdyby miała do przekazania jej jakieś ważne informacje. Każda z pań opłatę reguluje samodzielnie, choć może zdarzyć się, że świadkowa będzie płaciła za pannę młodą, jednak z wcześniej przekazanych przez pannę młodą środków.

Świadkowie nie są także standardowo upoważnieni do wybierania bardziej odświętnych, znajdujących się wyżej w hierarchii strojów. Świadkowie to weselni goście, których w tym zakresie obowiązują takie same zasady. Świadkowie (a w praktyce najczęściej kobiety pełniące tę funkcję) mogą wybrać strój znajdujący się wyżej w gradacji (np. długą suknię) pod warunkiem, że takie jest wyraźne życzenie pary młodej.

Temat świadków podczas ślubu i wesela poruszałam także podczas spotkania na żywo, które odbyło się za pośrednictwem Facebooka i Instagrama. Jeśli więc wolicie formę video, a także chcecie usłyszeć odpowiedzi oparte na przykładach, serdecznie zachęcam do jego obejrzenia.

https://www.facebook.com/aleksandrapakulapl/videos/842751422753366/?__xts__%5B0%5D=68.ARCyFz3PyummU1Hr_mEdIa6SyxxK2Pkdl8VE5M_LfUYzELjPz-fFyHcDDhu9Em180IQHoCVO9gPZ7EztvbDJ_lbrbRXTDlqAksTK0gGSW3GH3Xl7Qwo0yiCRtTHPT3gKXpt1QNNqltaNbmZHwaQRhLCuGbmSWwbGf3mlAap9SsEgnw7IptLHxiS2ymjsx9Fl1uujyQUTxCfzPfzSQDZfgrypi4NqVQkcS6yHOKKPqKIb9fLF9DwW_WRijoD_HaqvQTT8KVXQkIuslpP3EvQ3nQ_3iYb9QD7410g_JnTeobF-UN1l4bGBASh6xZc9gqCa1Uc56ewl6Y-vMD_rqCYxQhsUQO7JxxKHKQ0&__tn__=-R

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0