Serwetki przy stole – jak ich używać?

30 września 2018 | Savoir-vivre

Gdy zasiadamy do stołu, to poza talerzami i sztućcami czeka tam na nas serwetka. W filmie, który opublikowałam na swoim kanale, dokładnie wyjaśniłam, jak należy z niej korzystać. Wiem, że wielu moich odbiorców dużo bardziej ceni treści blogowe niż formy wideo. Właśnie dla tej części sympatyków dobrych manier postanowiłam także tutaj zamieścić instrukcję obsługi serwetki. Owocnej lektury!

Miejsce serwetki przy stole

Jeśli zastanawiacie się, gdzie przy stole jest miejsce dla serwetki, to już spieszę z odpowiedzią. Gdy zasiadamy do stołu i dopiero zamierzamy rozpocząć posiłek, serwetka powinna na nas czekać po lewej stronie nakrycia lub na jego środku. Będzie ona najprawdopodobniej złożona w kształcie prostokąta lub trójkąta. Złym pomysłem jest składanie serwetki w finezyjne kształty, np. kształt łabędzia lub też wkładanie jej do szklanki czy kieliszka – nie ma żadnego uzasadnienia, dla którego akurat tam serwetka miałaby się znaleźć. 

>>Przeczytaj też<< Jak rozsadzić gości przy stole? Kiedy planować rozsadzenie gości przy stole, typy stołów, miejsca honorowe i 3 podstawowe zasady

Kiedy rozłożyć serwetkę?

Przed rozpoczęciem posiłku serwetkę powinnyśmy położyć na kolanach. Są dwa momenty, w których należy to zrobić, a wybór odpowiedniego zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Jeśli jesteśmy w restauracji, to serwetkę kładziemy na kolanach zaraz po tym, gdy zasiądziemy do stolika.

Jeśli jesteśmy w domu prywatnym, to czekamy na sygnał, który wyda gospodarz. Gdy gospodarz położy swoją serwetkę na kolanach, wtedy i my powinnyśmy to zrobić. 

Jak korzystać z serwetki?

Serwetkę kładziemy zawsze na kolanach. Nigdy nie wkładamy jej za kołnierz, bo serwetka nie służy do chronienia ubrania przed zabrudzeniem, a do ocierania ust.

Serwetkę należy delikatnie rozłożyć na kolanach. Nie strzepuje się jej i nie walczy się z nią przy stole. Wystarczy delikatnie rozłożyć ją do momentu, w którym pozostaje złożona jedynie na pół.

Serwetka powinna leżeć na kolanach w taki sposób, by część, którą jesteśmy w stanie rozłożyć, była skierowana do naszego tułowia. Takie ułożenie serwetki znacznie ułatwi korzystanie z niej.

Tak jak już wspomniałam, serwetka służy wyłącznie do ocierania zabrudzonych ust. Można więc korzystać z niej, gdy chce się otrzeć usta przed napiciem się wina (pozwoli to nie zostawiać tłustych śladów na kieliszku) lub otrzeć resztki sosu z warg. Nie używa się serwetki jako ręczniczka do ścierania zabrudzeń ze stołu lub ocierania kropli potu z czoła. 

Gdy chcemy skorzystać z serwetki, używamy do tego lewej (wewnętrznej) strony złożonej na pół serwetki. Ocieranie ust w inny sposób sprawiłoby, że albo nasi towarzysze przy stole zmuszeni byliby oglądać zabrudzoną część serwetki, albo też my mogłybyśmy pobudzić się, odkładając z powrotem serwetkę na kolana.

>>Przeczytaj też<< Jak odkładać sztućce?

Gdzie odłożyć serwetkę?

Jeśli odchodzimy od stołu tylko na moment i zamierzamy kontynuować posiłek, serwetkę kładziemy na krześle. Po powrocie serwetkę ponownie umieszczamy na kolanach. W eleganckich restauracjach kelner prawdopodobnie wymieni nam serwetkę na czystą, więc po powrocie do stolika znajdziemy tam czystą serwetkę położoną znów z lewej strony nakrycia.

Gdy kończymy posiłek, serwetkę odkładamy z prawej strony nakrycia. Nie doprowadzamy ułożenia serwetki do stanu, w jakim była, zanim zaczęłyśmy z niej korzystać – wystarczy schludnie odłożyć ją na bok. 

Mam nadzieję, że nie macie już żadnych wątpliwości dotyczących korzystania z serwetki przy stole. Jeśli chcecie dokładnie zobaczyć, w jaki sposób powinno wykonywać się poszczególne czynności, nagrałam na ten temat film. Serdecznie zapraszam do jego obejrzenia.

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0