Prezent – kłopotliwa przyjemność

11 października 2017 | Savoir-vivre

Lubię dostawać prezenty. Nie lubię jednak niespodzianek, więc rzadko zdarza się, bym nie wiedziała jaki prezent dostanę. Kilka lat temu zainspirowana amerykańskimi filmami, w których narzeczeni przygotowywali listy oczekiwanych prezentów ślubnych, sama postanowiłam zacząć tworzyć takie listy. Od tego czasu, ku radości moich bliskich, w okolicy urodzin i innych ważnych świąt wysyłam im mailem listę rzeczy, które chciałabym dostać, a oni porozumiewając się miedzy sobą wybierają to, czym będą chcieli mnie obdarować . Korzyść mojej metody jest dwustronna – ja nie dostaję nietrafionych prezentów, a moi bliscy nie muszą głowić się nad tym, co mogłoby sprawić mi przyjemność.

Wszystkim polecam taki sposób organizacji prezentowego życia, jednak muszę jednocześnie ostrzec, że nie zawsze i nie z każdym ta metoda działa. Niegrzecznie będzie wręczyć listę oczekiwanych prezentów znajomym, czy nawet rodzinie, z którą nie jesteśmy aż tak blisko. Są też przecież sytuacje, gdy musimy dopełnić formalności i wręczyć lub przyjąć kurtuazyjny prezent. Jak przyjmować prezenty? Jak dziękować i jak reagować na nietrafione podarki? Czy prezent można sprzedać lub dać mu drugie życie w ramionach innego solenizanta? Na te pytania odpowiem w dzisiejszym artykule.

Podziękuj, rozpakuj, podziękuj

Zapamiętaj słowa, które widzisz w nagłówku – trzymając się zasady podziękuj, rozpakuj, podziękuj szanse na popełnienie prezentowego faux pas spadają do minimum.

Za otrzymany prezent zawsze dziękujemy dwa razy. Pierwszy raz w chwili, gdy prezent jest nam wręczany, a drugi wtedy, gdy już go rozpakujemy. Podziękowania są bardzo blisko siebie – prezent bowiem powinno się odpakować zaraz po jego otrzymaniu. Gdy obdarowujący wręcza nam prezent, powinnyśmy za niego natychmiast podziękować i z zainteresowaniem rozpocząć jego odpakowywanie. Bez względu na to, czy był strzałem w dziesiątkę, czy strzałem w kolano, musimy przykleić do twarzy swój najbardziej radosny uśmiech i podziękować za wspaniały podarunek. Jeśli prezent znajduje się w torebce, należy go wyjąć i obejrzeć. Podarki takie jak alkohol, czekoladki lub ciasto powinny trafić na stół, by goście mogli cieszyć się nimi podczas przyjęcia. Otrzymaną biżuterię można od razu założyć, jednak nie jest to konieczne, gdy np. nie pasuje ona do całej stylizacji.

Są sytuacje, kiedy zasada podziękuj, rozpakuj, podziękuj rozciąga się w czasie, jednak nigdy zupełnie nie przestaje obowiązywać. Dzieje się tak sytuacji, gdy w bardzo krótkim czasie otrzymujemy dużo prezentów (ślub, duże przyjęcie urodzinowe). W takich chwilach prezenty bardzo często składane są w jednym miejscu, a obdarowany może zająć się nimi dopiero następnego dnia. W dobrym tonie jest wtedy ponownie podziękować za wspólną zabawę i otrzymany prezent – szczytem elegancji będzie wysłanie podziękowania w formie tradycyjnego, odręcznie napisanego listu. Mniej angażującym sposobem na ponowne podziękowanie będzie telefon lub mail, o którym nie warto zapominać.

>>Przeczytaj też<< Ubrania w kwiaty – co na to dress code?

Nie wymieniaj chyba, że chodzi o rozmiar

Pytanie, które bardzo wielu z nas przychodzi do głowy w okolicy świąt Bożego Narodzenia brzmi: czy wypada wymienić prezent? Blogerzy w tym czasie prześcigają się w tworzeniu artykułów ze sposobami na niechciane prezenty, jednak każdej z nas kiedyś mocniej zabiło serce, gdy usłyszała jeśli Ci się nie podoba, to mam paragon i można wymienić. Gdy prezent jest nietrafiony wymiana wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem, jednak rozsądek, tak jak wygoda, nie zawsze idzie w parze z elegancją. Prezentów nie powinno się wymieniać. Jedynym przypadkiem, kiedy nie będzie to dużym faux pas, jest wymiana prezentu na inny rozmiar, ale to dotyczy wyłącznie elementów garderoby.

Dlaczego wymiana jest nietaktowana? Bo sprawiamy przykrość osobie, która poświęciła czas na to, by znaleźć dla nas jej zdaniem idealny prezent. Bez względu na to, czy udało jej się trafić w nasz gust, czy nie, powinnyśmy docenić wysiłek, jaki włożyła w próbę sprawienia nam przyjemności.

Prezentom nie można też dawać drugiego życia puszczając je dalej w świat. Ten pomysł bywa bowiem wyjątkowo zdradliwy – takie niechciane prezenty mają wyjątkową, magiczną wręcz zdolność wracania w końcu do osoby, która sama je kupiła. Pamiętajmy też, że świat jest bardzo mały i często nie mamy pojęcia, że mamy tak wielu wspólnych znajomych.

Nietrafiony prezent można sprzedać. Należy to zrobić w sposób maksymalnie dyskretny, by obdarowujący nie dowiedział się o tym, że postanowiliśmy spieniężyć rzecz, którą od niego dostaliśmy. Dyskrecję należy zachować również w późniejszych rozmowach, by w chwili zapytania o prezent móc swobodnie opowiedzieć o jego niebywałej użyteczności.

Prezenty, które zawsze zdają egzamin

Prezentem, który jest dobry na bardzo wiele okazji jest alkohol. Wino, whisky, domowa nalewka własnej roboty, wódka, koniak czy rum – któryś z tych trunków niemal zawsze okazuje się dobrym pomysłem. Jesteś w podróży i nie wiesz co przywieźć najbliższym? Lokalne piwo zazwyczaj jest strzałem w dziesiątkę.

Poza alkoholem do uniwersalnych prezentów należą kwiaty, kubki (te ze Starbucksa są świetnym prezentem z podróży), kieliszki, kawa, wyjątkowa herbata, czekoladki – wszystkie te rzeczy sprawdzą się podczas parapetówki, urodzin, świąt i rodzinnych spotkań.

Bez względu na to, na jaki prezent się zdecydujemy, powinnyśmy pamiętać, że musi on być przede wszystkim szczery. Nie powinie być również zbyt drogi – o ile czekoladki kosztujące 15 złotych w większości sytuacji nie będą faux pas, to już droga biżuteria ofiarowana ledwo znanej osobie może wpędzić w zakłopotanie. Bez szaleństw – liczy się pomysł, a nie wysokość rachunku.

>>Przeczytaj też<< Sesja wizerunkowa – dlaczego powinnaś się na nią zdecydować?

Jakich prezentów nie należy wręczać?

Nigdy, ale to nigdy nie wręczamy żywych prezentów. Wszystkie wiemy, że kotki i pieski pod choinką są złym pomysłem, prawda? Zasady tej nie znały niestety władze Mali, które w lutym 2013 roku podarowały prezydentowi Francji wielbłąda. Historia to nie ma niestety happy endu, bo wielbłąd został… zjedzony. Francois Hollande nie mógł zabrać podarku do swojego kraju, więc zostawił go pod opieką mieszkańców Mali, którzy postanowili uczynić z niego kolację. Władze Mali nie zrozumiały jednak swojego błędu, bo przepraszając za zjedzenie prezentu podarowały prezydentowi kolejne, ich zdaniem bardziej okazałe zwierze. Nowy wielbłąd trafił prosto do Francji, gdzie niestety zamieszkał w zoo.

Nie najlepszym prezentem na prezent są pieniądze. Szczególnie źle widziane są w relacjach formalnych, choć i w towarzyskich nie świadczą o wręczającym zbyt dobrze. Pieniądze można wręczać tylko najblizszym i tylko wtedy, gdy wyraźnie zasugerowano chęć ich otrzymania mówiąc np. o tym, że zbiera na większy cel.

Wbrew powszechnej opinii niezbyt dobrym pomysłem jest wręczanie jedzenia. Nie mam tu bynajmniej na myśli świeżo upieczonego ciasta przyniesionego na urodziny przyjaciółki, lecz prezent w rodzaju kosza domowej roboty wędlin przyniesionego na przyjęcie do osoby, której preferencji kulinarnych nie znamy. Jedzenie jest niemile widzianym prezentem w relacjach dyplomatycznych – w rzeczywistości rzadko trafia na stół. Zainteresowany odradzam też kupowanie ubrań – nie ma nic gorszego, niż dostanie zbyt małej spódnicy. Na kupno elementu garderoby można decydować się tylko mając pewność w kwestii słuszności wyboru.

Prezentowy savoir-vivre wymaga wyczucia i zdolności dyplomatycznych – wybierając, wręczając i otrzymując prezent trzeba często wspiąć się na wyżyny swego towarzyskiego wyrobienia. Kończąc ten artykuł chcę zwrócić się do Was z pytaniem o Wasze sposoby na niechciane prezenty. Wyrzucacie, składujecie, sprzedajecie, czy może macie autorski sposób na to, by minimalizować ich ilość? Na odpowiedzi i opinie dotyczące prezentowego savoir-vivre’u jak zawsze czekam w komentarzach. 

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0