Jakie paznokcie do biura? Kilka słów o kształcie i kolorach

01 kwietnia 2017 | Savoir-vivre

Dłonie są wizytówką człowieka. Wprawione oko właśnie po dłoniach jest w stanie rozpoznać wiek – to na nich odbija się ciężka praca, której nawet najlepsze kosmetyki nie są w stanie ukryć. Dłonie są jednym z pierwszych elementów, na jakie podczas pierwszego kontaktu zwracamy uwagę. Podczas spotkania potrafią powiedzieć znacznie więcej, niż kilka starannie przemyślanych słów. Rozpoczynając swoją pierwszą pierwszą pracę w charakterze recepcjonistki, zastanawiałam się, jakie paznokcie do biura należy nosić. Bo czy etykieta jasno określa kolor paznokci odpowiedni pracy i na formalne spotkanie?

Warto zacząć od tego, że jeszcze sto lat temu paznokcie malowały wyłącznie kobiety lekkich obyczajów. Do Europy zwyczaj ten dotarł w drugiej połowie XX wieku i przez długi czas traktowany był ze sporym dystansem. Pierwsze lody przełamywały artystki i gwiazdy kina, które stopniowo wprowadzały na salony zwyczaj lakierowana paznokci. Obecnie pomalowane paznokcie nie budzą już sprzeciwu w niemal żadnym środowisku, jednak kolor wciąż bywa kontrowersyjny. Wiele firm w wewnętrznych regulaminach określa kolor paznokci do biura. Moim zdaniem to duże ułatwienie – jasne zasady ułatwiają komunikacje i pomagają spełnić wzajemne oczekiwania. Nie wszędzie jednak precyzyjnie określone są standardy ubioru i ogólnej prezencji – jak więc wybrać idealny kolor do pracy w biurze, a jaki będzie stosowny podczas rodzinnego przyjęcia?

Paznokcie do biura – czy kolor ma znaczenie?

Etykieta biznesu jest bardzo jasna – we wszystkich aspektach wyglądu, włączając w to kolor paznokci, należy zachować umiar. Najbardziej bezpieczne kolory paznokci do biura to kolory neutralne – nude, odcienie beżu i delikatnego, pudrowego różu. W sytuacjach biznesowych sprawdzają się także paznokcie pomalowane bezbarwnym lakierem, który nadaje płytce delikatnego błysku.

Wyjątkiem od nie-kolorowej reguły są głębokie odcienie czerwieni, które odpowiednio dobrane, potrafią nadać dłoni wyjątkowego smaku. Należy jednak pamiętać, że czerwone paznokcie to wyjątkowo mocny element całej stylizacji, więc pozostała część powinna być spokojna i stonowana. W przypadku czerwieni zawsze należy wykazywać się wyczuciem – tak lakier do paznokci, jak i szminka, jednym pasuje bardziej, innym mniej. Tu jednak warto postawić na intuicję lub zapytać o radę kogoś, kto doskonale zna się na rzeczy.

Aby lakier mógł dobrze wyglądać, trzeba pamiętać o nadaniu paznokciom odpowiedniej długości i kształtu. Długość paznokci nie powinna przekraczać 1 lub 2 milimetrów ponad opuszek. Najbardziej uniwersalnym kształtem jest prosto spiłowany paznokieć z delikatnie zaokrąglonymi bokami, jednak w tej kwestii najlepiej zdać się na kształt swojej płytki – każda z nas ma inną.

Jak dbać o dłonie?

Kosmetykiem, który powinien znajdować się w każdej damskiej torebce, jest krem do rąk. Skóra dłoni ma tendencję do wysuszania się, a suche plamy na dłoniach z pewnością nie wyglądają elegancko. Raz w tygodniu warto też wykonać peeling dłoni, który pozwoli pozbyć się martwego naskórka. Moim ulubionym peelingiem do ciała i dłoni jest ten robiony w domowym zaciszu – mieloną kawę zalewam wrzątkiem, dodaję sól, cynamon i odrobinę oliwy, a następnie całością „myję” ręce przez dwie minuty. Każda dbająca o siebie kobieta pod poduszką ma białe rękawiczki, które nie służą do sprawdzania czystości. Peeling bowiem warto wykonać przed snem, a następnie na dłonie nałożyć grubą warstwę kremu nawilżającego i bawełniane rękawiczki. Po nocy dłonie będą jak nowe!

Czy kolor paznokci u stóp ma znaczenie?

Etykieta w żaden sposób nie określa odpowiedniego koloru, jaki kobiety powinny nosić na stopach. Dzieje się tak z prostego powodu – w sytuacjach oficjalnych nie należy chodzić boso. Jak prawdopodobnie już się domyślacie, wybór koloru paznokci u stóp należy wyłącznie do kobiety. Moim zdaniem, na stopach najładniej wyglądają czerwienie, ale to tylko moja osobista preferencja.

W wyborze koloru na paznokciach należy kierować się podstawową zasadą etykiety, jaką jest umiar. Jeśli kiedykolwiek będziesz miała wątpliwości, jaki kolor wybrać, zastanów się nad tym, co ma skupiać uwagę – Ty, czy Twoje paznokcie? Odpowiedź na to pytanie na pewno ułatwi Ci wybór. 

Jeśli nie obserwujesz mnie jeszcze na Instagramie lub Facebooku, serdecznie Cię tam zapraszam. Codziennie dzielę się tam wiedzą z zakresu savoir-vivre’u, protokołu dyplomatycznego i dress codu. Regularnie dzielę się też inspirującymi cytatami i zachęcam do dzielenia się przemyśleniami na temat klasycznego stylu życia. Dzięki Facebookowi możemy być w stałym kontakcie. 

 

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0