Jak się ubrać na pogrzeb? Poradnik dla kobiet

23 listopada 2023 | Savoir-vivre

Wybranie odpowiedniego stroju na pogrzeb jest nie tylko kwestią etykiety, ale także formą uhonorowania pamięci zmarłego. Stroje, które wybieramy, powinny odzwierciedlać powagę okoliczności i szacunek dla nich. Podczas wybierania ubrań na pogrzeb warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak kolor, styl, a także specyficzne wymagania kulturowe czy oczekiwania rodziny. W naszym kręgu kulturowym na pogrzeb wybierane jest ciemne ubranie. Ciemne niekoniecznie oznacza czarne. 

Czy na pogrzeb trzeba ubrać się na czarno?

Kobiety bez względu na stopień relacji z osobą zmarłą, mogą wybrać strój o dowolnym ciemnym kolorze, także czarnym. Idealne kolory to granat, ciemna szarość i właśnie czerń. Im bliższe pokrewieństwo lub relacja ze zmarłym, tym ciemniejszy powinien być strój. Nie oznacza to jednak, że osoby, których ze zmarłym nie łączyła bliska relacja, mogą wybrać jasne stroje – w naszej kulturze nie są one właściwe dla tego typu uroczystości. 

Czy na pogrzeb trzeba iść w sukience?

Kobiety na pogrzeb mogą wybrać damski garnitur, garsonkę lub sukienkę. Wybierając sukienkę lub spódnicę, powinny pamiętać o odpowiedniej długości, tj. mniej więcej do kolana (przy zachowaniu standardowego wychylenia 7 cm w górę i w dół). 

Podczas uroczystości pogrzebowych zakryte powinny być ramiona, a dekolt (zarówno z przodu, jak i z tyłu) nie powinien być głęboki. 

Czy na pogrzeb trzeba założyć rajstopy?

Wybierane przez kobiety rajstopy mogą być cienkie lub grube – w zależności od pory roku. Cienkie rajstopy mogą być w kolorze cielistym, idealnie dopasowanym do koloru skóry, lub czarnym. Grube rajstopy mogą być tylko w kolorze czarnym. 

Jakie buty założyć na pogrzeb?

Kobiety mogą wybrać buty płaskie lub na obcasie, w ciemnym kolorze. Buty, podobnie jak cały strój, powinny być odpowiednio eleganckie. Nie powinny odkrywać palców i/lub pięty, nawet jeśli pogrzeb odbywa się w letnich miesiącach. 

Płaszcz na pogrzeb

Odpowiednim okryciem wierzchnim będzie ciemny płaszcz. Jeśli kobieta wybierze sukienkę lub spódnicę, powinna pamiętać, by ubranie nie wystawało spod płaszcza. Pozostałe dodatki także powinny być w ciemnych kolorach. 

Czy na pogrzeb można założyć kapelusz lub mantylkę?

Niektóre kobiety decydują się na założenie nakrycia głowy, takiego jak mantylka. Jest ono właściwym dodatkiem, szczególnie dla kobiet będących w bliskiej relacji z osobą zmarłą. Osoba słabiej związana ze zmarłym powinna go unikać. 

Czy na pogrzebie można mieć okulary przeciwsłoneczne?

W czasie pogrzebu i kobiety, i mężczyźni mogą mieć na sobie ciemne okulary. To wyjątkowa sytuacja i dzięki okularom możemy zyskać odrobinę intymności, zasłaniając zapłakane oczy. Kobieta powinna zrezygnować z biżuterii, która nadmiernie przykuwałaby uwagę.

Przykładowe stylizacje na pogrzeb

Ten artykuł opiera się na treściach zawartych w książce „Z KLASĄ NA KAŻDĄ OKAZJĘ. CZĘŚĆ I„, gdzie znajdziesz szczegółowe omówienie zasad zachowania podczas pogrzebu, m.in.:

  • Jak powiadomić o śmierci i jak zareagować na taką wiadomość?
  • Kiedy składać kondolencje i co powiedzieć?
  • Kto powinien przyjść na pogrzeb?
  • Jak zachowywać się na stypie?

Zamów książkę, jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę o etykiecie i zasadach zachowania, by czuć się pewnie w każdej sytuacji.

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0