Jak przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego i ile to kosztuje?

13 marca 2017 | Styl życia

Od 4 miesięcy jestem aparatką. Piękny uśmiech od wielu lat był jednym z moich największych marzeń. Decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego podjęłam już wiele lat temu, jednak okazało się, że nie jest to takie proste. Leczenie ortodontyczne to proces długotrwały i bardzo skomplikowany, więc aby je rozpocząć, musiałam się przygotować. Planując wizytę u ortodonty przegrzebałam cały internet, jednak do końca nie znalazłam pełnych i zrozumiałych informacji dotyczących tego, jak przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego. Aparatką będę jeszcze przez dwa lata, wiec uznałam, że rozpoczęcie „aparatowej” serii może być bardzo dobrym pomysłem! Jak przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego. 

Zacznij od dentysty – jak przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego

Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłam, wiedząc, że nadszedł czas, by założyć aparat ortodontyczny, była wizyta u dentysty. Zmieniłam stomatologa i już na pierwszej wizycie powiedziałam, że planuję założenie aparatu. Początkowo nie doceniłam skali problemu – wiedziałam, ze prawdopodobnie będziemy musieli zrobić coś z ósemkami, jednak ostateczna decyzja stomatologa brzmiała: leczenie ubytków, wymiana plomb, dwie ósemki do klasycznej ekstrakcji i dwie zatrzymane ósemki do ekstrakcji chirurgicznej. O ile leczenie i wymiana plomb były było proste i szybkie, to wyrywanie zębów sporo mnie kosztowało.

Czy chirurgiczne wyrywanie ósemek boli?

Odpowiedź jest prosta – ani trochę. Wszystko zmienia się jednak jakieś dwie godziny po zabiegu, gdy ból staje się jednym z najgorszych, jaki czułeś w życiu. Zacznijmy jednak od początku: sam zabieg przeprowadza chirurg, który w moim wypadku był specjalnie zapraszany do gabinetu. Szczęka jest dokładnie znieczulana, a znieczulenie różni się od tego, które podawane jest podczas zwykłego leczenia. Nie jestem specjalistą, więc wszystko co piszę, jest punktem widzenia pacjenta. Znieczulenie zostało podane w kilka miejsc i na ten czas zupełnie straciłam czucie w jamie ustnej. Zabieg nie był bolesny, jednak dość nieprzyjemny – gdy ósemka jest zatrzymana, chirurg musi najpierw rozciąć dziąsło i odkryć ząb. Usuwanie niewiele różni się od tego standardowego – ja przy klasycznej i chirurgicznej ekstrakcji miałam wrażenie, że dentysta próbuje zmiażdżyć mi głowę. Po usunięciu zęba lekarz zakłada szwy, które zdejmowane są po około tygodniu. Moje „przeżywanie” ósemek było w dwóch przypadkach różne – przy pierwszej nie dostałam antybiotyku, więc tydzień po ekstrakcji był najgorszym tygodniem w moim życiu. Wyglądałam jak pobity chomik (co widać na poniższych zdjęciach), a funkcjonowałam tylko dzięki niezdrowej dawce silnych leków przeciwbólowych, Pokarmy przyjmowałam tylko w zimnej formie płynnej. Nigdy też nie zjadłam takiej ilości lodów. W czasie po usunięciu ósemki nie mogłam zdecydować się na urlop, więc kaloryczność lodów znacznie ułatwiała funkcjonowanie. Drugą ósemkę wspominam dużo lepiej – po historii z pierwszą poprosiłam o antybiotyk, dzięki któremu już następnego dnia nie czułam większych skutków ubocznych, a po trzech dniach przeszkadzały mi już tylko szwy.

Ile kosztuje przygotowanie do założenia aparatu?

Ceny usług stomatologicznych różnią się w zależności od miasta. Mój gabinet leży na średniej półce cenowej, więc samo leczenie i wymiana plomb nie wyczyściło do zera mojego portfela. Nieco gorzej było jednak z usuwaniem zębów: klasyczna ekstrakcja dwóch ósemek kosztowała mnie niecałe 400 PLN, a chirurgiczne usunięcie zatrzymanych ósemek – 800 PLN. Dodatkowym wydatkiem 80 PLN. było wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, którego ortodonta potrzebował do zaplanowania leczenia. Ostatnim krokiem, kosztujący mniej niż 100 PLN, było wykonanie wycisku, na podstawie którego przygotowano model moich starych i krzywych zębów.

Znajdź najlepszego ortodontę

Wybór ortodonty to zdecydowanie najważniejsza sprawa. Ortodonta ortodoncie nierówny – nie każdy spełni wasze oczekiwania i nie każdy sprawi, że po dwóch latach będziecie mieli doskonały uśmiech. Mój ortodonta, a właściwie ortodontka, jest stomatologiem i ortodontą z wieloletnim doświadczeniem. Jeśli szukasz ortodonty dla siebie, nie podejmuj pochopnej decyzji. Warto porozmawiać ze znajomymi, którzy leczenie mają już za sobą – to oni są najlepszą wizytówką swojego specjalisty. Dla wielu nie bez znaczenia pozostaje też cena, która w przypadku leczenia ortodontycznego nie jest niska.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny to spora inwestycja. Jeśli zdecydujesz się na aparat metalowy, jego cena wyniesie ok. 1600 PLN za jeden łuk. Przy wyborze aparatu metalowego z zamkami samoligurującymi, koszt wzrośnie do ok. 2000 PLN za łuk. Kosmetyczny aparat ortodontyczny to koszt ok. 2400 PLN za jeden łuk. Ceny, jakie podaję obowiązują w Warszawie, jednak z tego, co wiem, różnice w całej Polsce nie są bardzo duże.

Ja, za radą ortodonty, zdecydowałam się na aparat metalowy. Dlaczego? Wybacza on znacznie więcej, bo zamki i ligatury (gumki) tak szybko się nie odbarwiają. Decydując się na biały aparat kosmetyczny powinno się pamiętać, że bardzo szybko zmieni on kolor na żółty, co skutkuje ponad dwukrotnym wzrostem częstotliwości wizyt kontrolnych.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Koszt leczenia ortodontycznego to nie tylko cena aparatu. Wizyta kontrolna, która odbywa się raz w miesiącu, to koszt ok. 230-250 PLN. Całe leczenie trwa ok. 2 lat, co daje nam ok. 6 tysięcy złotych. Warto też wiedzieć, że zamki lubią odpadać – koszt doklejenia odklejonego zamka to ok. 20 PLN..

Mam nadzieję, że informacje o tym, jak przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego, okażą się przydatne dla wielu moich czytelników. Aparaty ortodontyczne stały się bardzo modne – noszenie ich nie jest już wstydem, a dowodem na dbanie o własne zdrowie.  W następnym artykule skupię się na chwili założenia aparatu ortodontycznego – ja przed swoją byłam bardzo zdenerwowana. 

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0