Czy damie wypada przeklinać i pić alkohol?

08 marca 2017 | Savoir-vivre

„Prawdziwa dama pije, pali i przeklina. I naturalnie ogląda się za mężczyznami” – tak zwykła mawiać Beata Tyszkiewicz. Samo określenie „dama” w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniło swe znaczenie. Kiedyś damami określano kobiety „z wyższych sfer”, dobrze wychowane i wykształcone, będące ozdobami dla swych mężów. Dzisiaj dama to kobieta niezależna, która swoją elegancją i stylem życia podkreśla inteligencję i piękno. Wokół zachowania, które przystoi eleganckiej kobiecie w XXI wieku narosło wiele kontrowersji. Bo czy naprawdę współczesnej damie wypada przeklinać?

Czy damie wypada przeklinać?

Dbanie o kulturę języka to obowiązek nie tylko dam, ale wszystkich ludzi. Język polski jest wyjątkowo piękny, więc ubogacanie go epitetami powszechnie uznawanymi za obraźliwe nie jest w dobrym tonie. Nikt, ani kobieta, ani mężczyzna nie powinien przeklinać w miejscach publicznych. Dobre maniery to przede wszystkim szacunek dla innych, a wulgarne słownictwo może kogoś obrażać. Smutnym, ale jednak faktem jest to, że przekleństwa na stałe zagościły w naszym języku i coraz częściej są powszechnie akceptowane. Dama (i każdy inny inteligentny i dobrze wychowany człowiek) nie powinna jednak podążać za nieelegancką nowomową.

Choć przekleństwa są integralną częścią każdego języka, trzeba pamiętać, kiedy i w jakich warunkach można ich użyć. Szafowanie wulgaryzmami na lewo i prawo nie dodaje wdzięku i na pewno nie jest oznaką szacunku dla samej siebie. W ostatnim czasie często powtarzano w telewizji fragment filmu „Pora umierać” z Danutą Szaflarską w roli głównej, gdzie pielęgniarka mówi do bohaterki „Niech się rozbierze i położy”, na co ta z uśmiechem odpowiada jej „Niech się pocałuje w dupę”. Moim zdaniem ta scena doskonale obrazuje sytuacje, w których nawet najelegantszej kobiecie dobitne słowa nie splamią honoru.

Czy kobieta powinna pić alkohol i palić papierosy?

Alkohol, jak wszystko w nadmiarze, szkodzi. Pijany człowiek nie jest raczej atrakcyjnym towarzyszem rozmów, o czym miał okazję przekonać się każdy, kto był trzeźwy w towarzystwie osób uraczonych alkoholem. Kiliszek wina nikomu nie zaszkodzi, jednak po wypiciu butelki wódki może nam się wydawać, że jesteśmy zabawniejsze, niż w rzeczywistości.. Dama to kobieta, która zna swoją wartość, więc nie pozwala na to, by alkohol tę wartość jej odbierał.

Jak jest z tymi papierosami? Dla mnie odpowiedź jest oczywista – dama (i nie tylko dama) nie powinna palić papierosów. Śmierdzą, odbarwiają dłonie i zęby, szkodzą kobiecie i wszystkim w jej otoczeniu. Papierosy są złe i to wszystko.

Rączki całuję?

Mężczyźni powinni wiedzieć, że całowanie kobiety w rękę nie zawsze jest grzecznym gestem. Zupełnie niedopuszczalne jest całowanie rąk kobiet w sytuacjach biznesowych (co ma w zwyczaju czynić kilku naszych polityków). Dama postawiona w takiej sytuacji pamięta, że dobre maniery to przede wszystkim szacunek dla innych. Nie należy więc ostentacyjnie wycofywać dłoni, bo uchodzi to za niegrzeczne. Aby uniknąć takich sytuacji, warto pamiętać, kto pierwszy podaje rękę i wyciągać ją w taki sposób, by nie budzić wątpliwości.

W sytuacjach prywatnych sytuacja ta nie jest już tak drażliwa. Pocałunek w dłoń to dość urokliwy element kultury, wiec nie należy obrażać się, gdy wujek lub dziadek całuje naszą dłoń. Aby gest był naprawdę szarmancki, mężczyzna powinien zdjąć nakrycie głowy i delikatnie schylić się w kierunku ręki kobiety. Dłoni nie należy dawać soczystego buziaka – wystarczy lekkie muśnięcie ustami. Warto docenić maniery, które powoli umierają – jestem przekonana, że żaden mężczyzna całujący kobiecą dłoń nie ma złych intencji. Nie warto więc krzyczeć o równouprawnieniu i prawach kobiet – nadejdą jeszcze czasy, kiedy zatęsknimy za szarmanckością.

>>Przeczytaj też<< Całuję rączki – czy w dobrym tonie jest całowanie kobiety w dłoń?

Kończąc ten post bardzo chciałabym napisać, czym dla mnie charakteryzuje się prawdziwa dama. Dama to moim zdaniem kobieta zawsze uśmiechnięta, pełna wdzięku i elegancji. To kobieta, która nie sprawia przykrości innym. Taka, która wie, że nie musi gonić za trendami i potrafi docenić prostotę. Dama to dla mnie kobieta inteligentna i otwarta, taktowna i delikatna. Napiszcie mi w komentarzach, co Waszym zdaniem wyróżnia damę. Wygląd, dobre maniery, czy może coś innego? Odpowiedzcie też na tytułowe pytanie: czy damie wypada przeklinać i pić alkohol?

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0