Czy wiesz, że ponad połowa przesyłanego przez nas komunikatu wynika nie z tego, co mówią nasze usta, ale z tego, co mówi nasze ciało? To, w jaki sposób siedzimy, jak się uśmiechamy, a nawet to, w jaki sposób poruszamy ciałem, ma wpływ na to, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie. Komunikacja niewerbalna, bo tak to nazywamy, ma ogromny wpływ na nasz wizerunek, a my, chcący budować go świadomie, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób ją kontrolować. Elegancka postawa ciała dla wielu jest wyzwaniem, choć sama w sobie nie ma nic skomplikowanego – wystarczy znać kilka prostych zasad.
Nie zawsze to, co na temat komunikacji niewerbalnej słyszymy w mediach lub to, co podpowiadają nam różnego rodzaju autorytety, wdrożone w nasze życie działa tak, jak powinno. Czasami, biorąc niektóre hasła zbyt dosłownie, sprawiamy, że wyglądamy karykaturalnie i zamiast wysyłać skuteczne komunikaty, tylko przerysowujemy swój własny wizerunek.
The form you have selected does not exist.
Elegancka postawa, czyli wyprostuj się!
Od dziecka słyszymy te słowa. Nie ma w nic nich złego – prosta postawa jest nie tylko zdrowa, ale też elegancka. Problem jednak polega na tym, że prostować się trzeba umieć.
Wielu z nas, gdy chce się wyprostować, z całej siły ściąga łopatki i wciąga brzuch. W efekcie plecy przeprostowują się, a broda unosi do góry. Taka postawa nie ma nic wspólnego z elegancją. Wypchnięta do przodu w ten sposób klatka piersiowa sprawia, że cała sylwetka wygląda ofensywnie, a uniesiona do góry broda komunikuje arogancję.
Jak prostować się poprawnie?
Wystarczy wyobrazić sobie balon, który przyczepiony do czubka naszej głowy, unosi nas do góry. W efekcie plecy prostują się, barki nieco cofają, a brzuch staje się napięty. Broda nie unosi się go góry, ponieważ szyja wyciąga się, ale nie odchyla do tyłu. Tak wygląda prawdziwie elegancka postawa.
Zostaw stopy na ziemi
By postawa wyglądała idealnie, umożliwiając nam przy tym swobodne mówienie i poruszanie się, obiec stopy powinny dotykać ziemi. Noga założona na nogę nie tylko komunikuje naszą arogancję, ale też utrudnia właściwy przepływ powietrza. W efekcie – przy dłuższej rozmowie – powodując konieczność częstego łapania oddechu.
>>Przeczytaj też<< Jak powinna siedzieć dama?
Pochylaj się w dobrą stronę
Jeśli rozmówca przekazuje nam ważne i ciekawe informacje, a my chcemy w szczególny sposób wyrazić swoje zainteresowanie i zasłuchanie, możemy delikatnie pochylić się do przodu, w jego stronę.
Odchylanie i odsuwanie się od rozmówcy jest sposobem na budowanie dystansu i komunikuje niechęć do rozmówcy.
Uśmiechnij się
Wyraz twarzy ma ogromne znaczenie. To po nim możemy odczytać, czy ktoś jest zadowolony czy zły, wesoły czy smutny. Odczytać możemy jednak też to, czy ktoś udaje emocje, na przykład fałszywie się uśmiechając.
Jak odróżnić uśmiech naturalny od sztucznego?
Naturalny uśmiech sprawia, że skóra wokół oczu marszczy się. Uśmiech sztuczny jest tylko grymasem, który podnosi kąciki ust do góry.
Naturalny, szeroki uśmiech unosi kąciki naszych ust i – zazwyczaj – pozwala odsłonić przede wszystkim tylko górne zęby. Sztuczny, szeroki uśmiech, odsłaniający górne i dolne zęby, przypomina raczej przygotowujące się do ataku zwierzę, a naturalną reakcją na niego jest przyjmowanie pozycji obronnej.
Utrzymuj kontakt wzrokowy
Utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy dla wielu jest trudne. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bardzo ważnym elementem komunikacji. Osoba, która nie patrzy w oczy, ale błądzi wzrokiem dookoła, może wydawać się nieszczera lub niepewna siebie.
Jeśli nie patrzenie prosto w oczy, to co?
Ciągłe utrzymywanie kontaktu wzrokowego bywa męczące. Dobrym rozwiązaniem jest patrzenie drugiej osobie między oczy lub patrzenie w przestrzeń za nią. Skupianie wzroku w ten sposób dla wielu jest pomocne, pozwalając jednocześnie czuć się bezpiecznie i budować odpowiednie relacje.
>>Polecam<< Small Talk, czyli rozmowa o niczym?
Elegancka postawa to też elegancka gestykulacja
Gestykulacja jest ważnym elementem skutecznego komunikowania. Niestety, głównie za sprawą polityków, coraz powszechniejsze jest stosowanie wyolbrzymionych gestów. Wyglądają one sztucznie i podkreślają brak szczerości przekazywanych informacji.
Są osoby, takie jak ja, które mają bardzo żywą gestykulację i muszą ją kontrolować, by nie była przytłaczająca. Są też takie, których ręce są z natury nieruchome, pozbawiając przy tym mówiącego tego kanału komunikacji. Jednym i drugim potrzebna jest praca – by uspokoić lub ożywić gestykulację.
Warto zwracać uwagę na to, by ręce poruszały się w niezbyt szybki sposób. Zbyt duże tempo będzie sprawiało, że komunikat będzie chaotyczny. Powinny one znajdować się też w dolnej części tułowia. Machające przed twarzą ręce nie są niczym dobrym. Warto ćwiczyć mówienie i gestykulowanie przed lustrem lub – jeśli to możliwe – nagrywać się. Pozwala to wyłapać ewentualne błędy, ale też zyskać świadomość własnego ciała i sposobu jego komunikowania.
Jakich gestów unikać?
Unikać należy popularnych gestów, takich jak słynna piramidka (z której zasłynęła Angela Merkel), ręka położona na sercu na znak składanej obietnicy, czy krzyżowanie rąk w momencie zaprzeczania.
Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie te porady nie tylko w formie zdjęć, ale też wideo, by móc zaobserwować cały ruch sylwetki, zapraszam Cię na mój kanał na YouTube, gdzie dokładnie wyjaśniłam i zaprezentowałam omawiane kwestie! Jeśli wideo Ci się spodoba, zostaw łapkę w górę i zasubskrybuj kanał, by być na bieżąco z nowymi filmami!
0 komentarzy