Boże Narodzenie – 3 rzeczy, które warto zrobić już w listopadzie

15 listopada 2020 | Styl życia

Okres Bożego Narodzenia jest moim ulubionym czasem w roku. Magia świąt to dla mnie znacznie więcej niż świąteczne reklamy i czerwono-złote sklepowe witryny. To ciepło pięknie przystrojonego domu, pachnący świąteczny piernik, najpiękniejsze kolędy i bliscy, z którymi mogę to wszystko dzielić.

Jak chyba wszyscy wiemy, święta wymagają przygotowań. Nie wszystkie mogą i nie wszystkie powinny czekać do ostatnich dni grudnia. Są rzeczy, które warto zrobić wcześniej, by 24 grudnia był jeszcze bardziej magiczny. I właśnie nadszedł czas, by powoli zacząć bożonarodzeniową krzątaninę.

Nastaw świąteczny piernik staropolski

Połowa listopada to ostatni moment na nastawienie świątecznego piernika. Ciasto powinno zostać przygotowane na od 4 do 6 tygodni przed upieczeniem i podaniem. Warto pospieszyć się, by w czasie świąt cieszyć się tym niepowtarzalnym smakiem!

Świąteczne smaki są wyjątkowe. Wszyscy wiemy, że uszka, choć robione zawsze tak samo, w Wigilię smakują najlepiej, a barszcz ma najpiękniejszy kolor właśnie w ten magiczny wieczór. Bożonarodzeniowy piernik jest dla mnie „kropką na i”, bo pojawia się tylko w tym wspaniałym, grudniowym czasie.

Ja mój Bożonarodzeniowy piernik przygotowuję korzystając z przepisu Doroty Świątkowskiej z portalu mojewypieki.com, a tegoroczne ciasto przygotowałam dziś! Właśnie trafiło do lodówki, by dojrzewać tam do połowy grudnia. Jestem przekonana, że będzie pyszne. Po pierwsze, przepis jest doskonały, a po drugie jest robione z sercem, a to najważniejszy składnik.

Kup kartki i zacznij je wypisywać

Gdy rozmawiam z bliskimi, często słyszę, że planowali wrócić do zwyczaju wysyłania świątecznych kartek, jednak „teraz jest już za późno i zrobią to w kolejnym roku”. I tak co roku. Niestety, gdy wreszcie mamy czas, by poczuć Bożonarodzeniową atmosferę, zazwyczaj nie ma już czasu na kupienie, wypisanie i wysłanie świątecznych kartek.

By kartki miały szansę dojść do adresatów jeszcze przed świętami, powinny zostać wysłane przed 15 grudnia. Poczta potrzebuje sporo czasu na dostarczenie przesyłek, więc nie warto czekać do ostatniej chwili.

Najbardziej elegancko jest wypisać kartki odręcznie. Jeśli chcemy zrobić to starannie, wysyłając każdemu spersonalizowane życzenia, musimy przygotować się na poświęcenie im kilku wieczorów. Szczególnie zaangażowani mogą pokusić się nawet o kaligrafowanie zaproszeń. Ja tej sztuki jeszcze nie posiadłam, jednak zamierzam zająć się tym w najbliższym czasie.

Do wysłania kartek potrzebujemy oczywiście adresów. W czasach, gdy wysyłamy tak mało listów, często nie pamiętamy dokładnych adresów nawet bliskiej rodziny. Ich zbieranie zajmie też zajmie więc sporo czasu.

>>Przeczytaj też<< Jak wypisać kartki świąteczne?

Zaplanuj świąteczne menu

Jeśli jesteś odpowiedzialna za przygotowanie świątecznego menu, albo choć planujesz przygotować część potraw, połowa listopada jest najlepszym czasem na zaplanowanie tego, co zamierzasz podać w świąteczne dni. Wiele z nas chce w tym czasie przygotować szczególne potrawy, wcześniej jeszcze nieznane. Niestety, gotowanie to często eksperymentowanie, a eksperymenty mają to do siebie, że nie zawsze wychodzą.

Planując świąteczne menu zaplanuj także jego testowanie. Jeśli coś ma znaleźć się na świątecznym stole, a nie przyrządzałaś tego już wielokrotnie, w listopadzie znajdź czas na testowe przygotowanie tej potrawy. Możesz przygotować ją w ramach codziennego obiadu, a możesz też przyrządzić na niezobowiązujące spotkanie ze znajomymi. Testowe gotowanie pozwoli Ci na sprawdzenie, czy posiadany przepis działa, a jeśli coś nie będzie idealne, pozwoli go zmodyfikować.

Listopad jest doskonałym czasem na rozpoczęcie przygotowania do świat. Nie musi być ono wcale komercyjne, polegające na ozdabianiu domu czy kupowaniu kolejnych bibelotów – to, rozpoczęte tak wcześnie, moim zdaniem zabija magię świąt. Drobne sprawy, o których wspomniałam w tym artykule, pozwalają powoli przygotowywać się do wspaniałego czasu, jakim jest Boże Narodzenie.

A co Wy robicie już w listopadzie, by Święta były wyjątkowe? Podzielcie się swoimi zwyczajami w komentarzach – z przyjemnością dodam je do swojego listopadowego harmonogramu.

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0