Do widzenia, do zobaczenia czy do usłyszenia?

30 lipca 2018 | Savoir-vivre

Jak kończysz rozmowę telefoniczną? Mówisz do widzenia czy do usłyszenia? W jaki sposób żegnasz się z klientem? Mówisz do widzenia czy do zobaczenia? Czy w ogóle kiedykolwiek zastanawiałaś się nad różnicą, jaką słychać w tych zwrotach? Czy zdawałaś sobie sprawę, że zwrot do zobaczenia może być uznany za niegrzeczny? A może kończąc rozmowę telefoniczną słowami do widzenia miałaś wątpliwości dotyczące tego właśnie widzenia? Jeśli wciąż nie masz pewności dotyczącej prawidłowego stosowania tych trzech zwrotów grzecznościowych, po przeczytaniu artykułu wszystkie wątpliwości znikną.

Dzień dobry! Zapraszam na artykuł, w którym porozmawiamy o zwrotach grzecznościowych!

Pomysł na ten artykuł podsunęła mi koleżanka. Opowiedziała, że gdy w przeszłości pracowała jako recepcjonistka, przełożona zwracała jej uwagę, gdy kończąc rozmowę telefoniczną używała zwrotu do widzenia. Przełożona tłumaczyła swoim pracownicom, że przecież nie widzą rozmówcy, więc głupotą i nietaktem jest kończenie rozmowy w ten sposób. Pouczała recepcjonistki, że jedynym grzecznym zwrotem kończącym rozmowę telefoniczną jest do usłyszenia. A przecież nic bardziej mylnego!

Do widzenia czy do usłyszenia?

Trochę w tej kwestii zdradziłam już w poprzednim akapicie. Nie ma nic złego w kończeniu rozmowy telefonicznej słowami do widzenia. W naszym języku zwroty grzecznościowe takie jak dzień dobry czy do widzenia nie do końca przecież oznaczają to, co mówimy. Nie zastępujemy przecież słowa dobry słowem okropny, gdy akurat dopadł nas gorszy humor. Tym samym nie jesteśmy zmuszone zastępować słowa widzenia słowem usłyszenia, bo to nie do końca o widzenie chodzi.

Zakończenie rozmowy telefonicznej za pomocą formy grzecznościowej Do widzenia jest stosowne i tradycyjnie utrwalone. Forma o analogicznej funkcji Do usłyszenia(rzeczywiście bardziej logiczna, ale język na logice zazwyczaj „się nie zna”) stosowana jest raczej w stosunkach służbowych. I w takich użyciach jest akceptowana.

prof. Małgorzata Marcjanik

Podsumowując: obie formy są poprawne. Zwrotu do usłyszenia częściej używają osoby, dla których telefon jest podstawowym narzędziem pracy, np. telemarketerzy, pracownicy infolinii. Zwrot do widzenia nie jest jednak ani trochę gorszy, a już na pewno nie jest niegrzeczny.

Do zobaczenia czy do widzenia?

Miałam na studiach przedmiot, z którego drugi termin wygrywało się niemal jak na loterii za użycie w mailu zwrotu witam i za pożegnanie się z wykładowcą słowami do zobaczenia. Do zobaczenia we współczesnej polszczyźnie jest bowiem zdecydowanie nadużywane i z tego powodu zatraciliśmy wyczucie związane z tym, kiedy w ogóle wypada powiedzieć do zobaczenia.

Zwrot w formie Do widzenia jest zwrotem najpopularniejszym, ponieważ może być zastosowany przez osoby zarówno pozostające ze sobą w relacji na pan, pani, jak i w relacji na ty.

Zwrot w formie Do zobaczenia używany jest w relacji na ty (może być ponadto skierowany przez osobę zajmującą wyższe miejsce w hierarchii ważności do osoby mniej ważnej, jako reakcja na pożegnanie w formie Do widzenia).

prof. Małgorzata Marcjanik

Tak jak wcześniej napisałam, jeden z moich wykładowców uznawał studenta za nie dość grzecznego, by dostąpił zaszczytu dopuszczenia do pierwszego terminu egzaminacyjnego, właśnie przez to nieszczęsne do zobaczenia. Jestem jednak pewna, że dzięki tej srogiej nauce ja i moi koledzy z roku doskonale zapamiętaliśmy, że student do wykładowcy mówić w ten sposób nie powinien, choćby nie wiem jak przyjazny ten wykładowca był. Na uczelni obowiązuje ścisła hierarchia i jej niedocenianie może przynieść opłakane skutki.

Podsumowując: Do widzenia możemy powiedzieć zawsze i do każdego. Do zobaczenia możemy powiedzieć wyłącznie do osób, z którymi jesteśmy na ty lub tymi, z którymi pozostajemy w bardzo bliskiej relacji (babcia, ciocia, zaprzyjaźniona sąsiadka czy pani w piekarni, z którą codziennie gawędzimy kupując bułki).

Czy znałaś wcześniej reguły dotyczące stosowania tych trzech zwrotów? Czy uznawałaś za dziwaczne kończenie rozmowy telefonicznej za pomocą zwrotu do widzenia? A może nie miałaś pojęcia, że do zobaczenia jest podobnie ryzykowne do witam? Bardzo chętnie przeczytam Twoją odpowiedź w komentarzu! Komentarze są dla mnie bardzo cenne – dopiero dzięki nim artykuł staje się rzeczywiście kompletny. 

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0