Strój formalny wieczorowy i strój wieczorowy – jedno słowo, a tak wiele zmienia

05 sierpnia 2017 | Dress code

Biała mucha i czarna mucha to dwa często mylone pojęcia. Pod tymi mało znanymi wyrażeniami kryją się nazwy dwóch strojów wieczorowych: stroju formalnego wieczorowego i stroju wieczorowego. Choć różni je tylko kolor muchy i słowo formalny, analizując stawiane przez nie wymagania nie trudno zauważyć znacznej różnicy. Dziś więc wracamy do tematu dress codu. Zajmiemy się strojami, których noszenie pozwala poczuć się jak gwiazda na samym środku czerwonego dywanu. 

Strój formalny wieczorowy

Strój formalny wieczorowy to strój, który zajmuje najwyższe miejsce w gradacji strojów.  Znany jest pod wieloma nazwami – strój formalny, biała mucha, white tie, strój ceremonialny, czy frak – jeśli którakolwiek z tych nazw pojawi się na zaproszeniu, oznacza to, że wymagany jest właśnie strój formalny wieczorowy. Strój formalny wieczorowy obowiązuje na najbardziej wytwornych przyjęciach: weselna głów państwa / następców tronu / ambasadorów, bale inauguracyjne, czy też bale debiutantów. Jak sama nazwa wskazuje, strój formalny wieczorowy obowiązuje wieczorem, czyli po godzinie 18:00 (lub zdaniem niektórych ekspertów po godzinie 20:00). Kobiecy strój formalny wieczorowy jest niezwykle mało skomplikowany: wystarczy suknia, buty i torebka. Porozmawiajmy wiec może o szczegółach.

Suknia w stroju formalnym wieczorowym

Jak już wspomniałam, strój formalny wieczorowy jest najbardziej eleganckim ze wszystkich strojów. Bardzo prawdopodobne jest, że wiele z nas nigdy nie będzie musiało go nawet rozważać. Bądźmy szczere – nie każdy człowiek uczestniczy w królewskim weselu czy balu debiutantów. Wiele kobiet zdecyduje się jednak na strój formalny wieczorowy w dniu swojego ślubu. Tak – tradycyjna, szeroka suknia ślubna spełnia wymogi sukni obowiązującej w stroju formalnym wieczorowym.

Suknia balowa - strój formalny wieczorowy

Suknia w stroju formalnym wieczorowym musi być długa – długa na tyle, by zakrywać buty. Strój formalny wieczorowy jest właściwie jedynym, w którym możemy (a właściwie musimy) zdecydować się na suknię balową, czyli taką, która rozszerza się ku dołowi. Ten rodzaj stroju jest dowodem na to, że elegancja nie ma nic wspólnego w wygodą, bo suknia balowa do najwygodniejszych nie należy. Suknia balowa w stroju określanym nazwą white tie może odkrywać plecy, ramiona i dekolt, Nie może jednak zbyt mocno eksponować ciała, by nie obniżyć rangi całego stroju. Wykonana powinna być z najszlachetniejszych materiałów, które niekoniecznie muszą być gładkie. Suknia balowa może mieć wzór, jednak nie powinna być przaśna. Decydując się na suknię z wzorem należy pamiętać, że całość musi zachować elegancki charakter – w razie wątpliwości lepiej zrezygnować z wzoru.  Modnym i pięknie wyglądającym dodatkiem jest tren, który powinien być podpinany – umożliwi taniec, który jest nieodłączanym elementem tego typu uroczystości.

Góra sukni balowej może mieć formę gorsetu, jednak o wielu lat nie jest to już obowiązkowe. Panie wybierające tego typu suknię mogą swobodnie poruszać się po całej palecie kolorystycznej. Jedynym wyjątkiem jest biel, której należy unikać w przypadku wesela oraz balu debiutantek, jeśli samej nie jest się już debiutantką. Bale debiutantów to zresztą doskonała okazja do poznania zasad stroju formalnego wieczorowego. Choć odbywają się coraz rzadziej, starsze pokolenia arystokracji podchodzą do nich bardzo poważnie.

 

Dodatki w stroju formalnym wieczorowym

Strój formalny wieczorowy, ze względu na zajmowaną pozycję, pozawala na dobór najbardziej eleganckich dodatków. Jednym z nich są rękawiczki. Rękawiczki nie są jego obligatoryjnym elementem, ale w wielu środowiskach ich pominięcie wciąż uznaje się za niestosowne. Złym pomysłem jest też pominięci biżuterii – uroczyste bale to doskonała okazja na zaprezentowanie biżuterii składającej się z najszlachetniejszych kamieni. Torebka w stroju formalnym wieczorowym powinna być jak najmniejsza. Może mieć biżuteryjny charakter, może też pozostać gładka delikatnie mienić się dzięki lakierowanej skórze. Warto pamiętać o tym, że jeśli przyjęcie nie będzie zasiadane, nie powinno się wybierać kopertówki – w jednej ręce trzymając torebkę, a w drugiej kieliszek nie będziemy miały wolnej ręki do tego, by się przywitać.

>>Przeczytaj też<< Co zrobić z torebką?

Buty w stroju formalnym wieczorowym pozornie pozostają niewidoczne. Pisze pozornie, bo buty są niewidoczne tylko wtedy, gdy stoimy. W czasie chodzenia, tańca, czy nawet zasiadania przy stole buty zostają odkryte. Nie należy więc ich ignorować. Najlepszym pomysłem w stroju bała mucha są czółenka na obcasie. Możliwe jest także założenie wysokich sandałów, jednak w tym wypadku należy zrezygnować z rajstop. Najlepszym okryciem wierzchnim, które jest absolutnie wymagane w przypadku sukni odkrywającej ramiona, będzie elegancki szal. W chłodniejsze dni można zdecydować się na futerko (tylko sztuczne, noszenie prawdziwych futer w XXI wielki to obciach) lub grubszy szal.

Strój wieczorowy

Strój wieczorowy, choć od stroju formalnego wieczorowego różni się tylko jednym wyrazem, należy do zupełnie innej kategorii. Choć w hierarchii znajduje się wysoko, nie jest aż tak elegancki jak ten ze słowem formalny. Strój wieczorowy bywa też określany jako strój pół-formalny, czarna mucha, black tie, semi-formal i smoking. Wszystkie stroje wieczorowe nosi się wieczorem (zaskoczeni?), czyli po godzinie 18:00 lub po godzinie 20:00. Spotykany jest najczęściej podczas uroczystych przyjęć, czy też wielkich gal, takich jak Oscary czy festiwal w Cannes. W ostatnich latach strój wieczorowy coraz częściej pojawia się na ślubach, jednak jest to dress codowy błąd – długich sukni nie zakłada się w dzień, a śluby w dzień najczęściej się odbywają. Strój wieczorowy, dzięki temu, że nie znajduje się najwyżej w hierarchii, daje nieco więcej swobody. Przeciwnie niż w stroju formalnym wieczorowym, strój wieczorowy pozwala na na założenie nie tylko sukni, ale też spódnicy i spodni.

Suknia w stroju wieczorowym

Suknia w stroju wieczorowym jest suknią długą, ale nierozkloszowaną. Może delikatnie przybierać kształt literki A, jednak nie powinna być w formie popularnej księżniczki – nie jest to w końcu suknia balowa. Suknia taka może odkrywać ramiona, plecy i dekolt – wszystko jednak w granicach rozsądku. Panie wybierające tego typu suknie mogą korzystać z pełnej palety barw – jedynym wyjątkiem jest biel w przypadku wieczornego przyjęcia weselnego (o stroju gościa weselnego pisałam w odrębnym poście). Suknia wieczorowa nie musi być gładka – wzór powinien jednak odpowiadać randze stroju, a tkanina, z jakiej suknia jest wykonana, powinna należeć do najszlachetniejszych,

Suknia wieczorowa - strój wieczorowy

Sukienka i spódnica w stroju wieczorowym

Stój wieczorowy, w przeciwieństwie do stroju formalnego wieczorowego, dopuszcza też sukienki i spódnice. Choć wybór ten obniża rangę stroju, nie należy do niepopularnych. Tak sukienka jak i spódnica w stroju wieczorowym powinny być długości do kolan (ze standardowym wychyleniem 7 cm.). Decydując się na spódnicę, trzeba uważać, by w połączeniu z górą (topem, koszulą, żakietem) nie przypominała stroju biznesowego.

Spodnie w stroju wieczorowym

Spodnie, choć w stroju wieczorowym są dopuszczalne, powinny być unikane. Właściwy dobór spodnium do takiej okazji jest trudny i kończy się najczęściej przebraniem w strój business professional. Jeśli jednak już się nie decydujemy, powinnyśmy pamiętać, że spodnie to ta część garderoby, która wybacza najmniej błędów. O ile sukienki i spódnice doskonale maskują mankamenty figury, to spodnie często w okrutny sposób je podkreślają. Decydując się na eleganckie spodnium można korzystać z pełnej palety barw, choć sugerowałabym unikanie czerni i granatu, bo zbyt mocno kojarzą się ze strojami obowiązującymi w biznesie. Jeśli jednak fason spodnium jest odpowiedni, również na te kolory można sobie pozwolić.

Spodnium

Dodatki w stroju wieczorowym

Dodatki to jeden z najważniejszych elementów stroju wieczorowego. To one nadają mu niezwykłego charakteru i w przypadku spódnicy lub spodnium, pozwalają odróżnić go od stroju biznesowego. Wybierając biżuterię można pozwolić sobie na elementy wykonane ze szlachetnych kamieni. Biżuteryjny charakter może mieć również torebka, która powinna być niewielkich rozmiarów. Kopertówkę wybrać można wyłącznie na przyjęcia zasiadane, podczas których nie będzie ona zbędnie zajmowała rąk.

Buty w stroju wieczorowym zależą od gustu noszącej ich kobiety. Mogą być to wysokie szpilki, mogą być czółenka o średniej wysokości, ale mogą być też eleganckie sandały. Decydując się na te dwie pierwsze pozycje można założyć nawet błyszczące rajstopy o grubości od 5 do 15 den.

Różnice między strojem formalnym wieczorowym i strojem wieczorowym

Jak już zapewne zauważyłyście strój formalny wieczorowy dość mocno różni się od stroju wieczorowego. O ile strój formalny wieczorowy nie będzie dużym faux pas w przypadku obowiązywania stroju wieczorowego, to już spodnium, czy krótka sukienka na balu będzie nietaktem. Przeanalizujmy więc największe różnice między tymi dwoma rodzajami strojów.

Sukienka

W stroju formalnym wieczorowym musi być długa i rozkloszowana. W stroju wieczorowym nie powinna być rozkloszowana i nie musi być do ziemi.

Spódnica i spodnie

Strój wieczorowy dopuszcza spódnice i spodnie. W stroju formalnym wieczorowym są one nieodpowiednie.

Rękawiczki

Dopuszczalne, choć niekonieczne w obu strojach.

Kapelusz

Niedopuszczalny w żadnym stroju wieczorowym.

Biżuteria

W stroju formalnym wieczorowym i w stroju wieczorowym można decydować się na najszlachetniejsze kamienie. W stroju wieczorowym wskazany jest jednak większy umiar.

Rajstopy

Oba rodzaje strojów dopuszczają rezygnację z rajstop.

Buty

Oba rodzaje strojów dopuszczają tak zakryte jak i odkryte buty.

Mam nadzieję, że odpowiednio jasno udało mi się scharakteryzować dla Was oba rodzaje strojów. Choć w nazwie różni je tylko jeden wyraz, w rzeczywistości różnią się diametralnie i naprawdę trudno jest je pomylić. 

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0