Muzyka do pracy i nauki, czyli kilka słów o sztuce koncentracji

02 stycznia 2017 | Styl życia

Dźwięk jest niezwykle istotny dla naszego mózgu – odpowiednia muzyka wyzwala kreatywność, pobudza energię i pozwala się zrelaksować. Nieodpowiednio dobrana powoduje jednak nerwowość, zniecierpliwienie i zanik motywacji. Dźwięki, które nas otaczają potrafią wpłynąć na jakość i tempo naszej pracy.

Dlaczego otaczający dźwięk jest ważny?

Coraz częściej zwracamy uwagę na jakość oświetlenia w pomieszczeniu, w którym przebywamy, na tworzywo z którego wykonany jest fotel na którym siedzimy, a nawet na zapach panujący w biurze. Obserwując moich znajomych mam jednak wrażenie, że zupełnie ignorują dźwięk, czyli to, na co ich umysł wrażliwy jest w każdej sekundzie. Badania dowodzą, że odpowiednio dobrana muzyka stymuluje rozwój już u noworodków, a nawet u dzieci, które mieszkają jeszcze się w brzuchu mamy. Muzyka wspiera proces uczenia się, pomaga w pracy i sprawa, że codzienne czynności wykonujemy dokładniej i bardziej efektywnie. Pozwólcie więc, że podzielę się z wami wspomagaczami, które sprawiły, że wykonywana przeze mnie praca jest nie tylko szybsza, ale też przyjemniejsza..

Muzyka na YouTube!

Gdy zaczęłam interesować się wpływem dźwięku na pracę mózgu moim pierwszym wyborem był YouTube, gdzie wpisałam hasło concentration music. Chwilę zajęło mi znalezienie muzyki odpowiedniej dla mnie – wiem, że zupełnie inna pomaga mi w nauce, gdy muszę tylko skupić się na czytanym tekście, a inna w pracy, gdy potrzebuję przypływu weny. YouTube to studnia bez dna – każdy znajdzie coś dla siebie.  Muzyka klasyczna, dźwięki stymulujące określone fale mózgowe, rytmy latino – dla każdego coś dobrego.

Pełna koncentracja – najlepsze efekty!

W ostatnim czasie najczęściej sięgam po prostotę, czyli dźwięki natury i otaczającego świata. Idealnym narzędziem do tego celu jest strona Noisli, na której można posłuchać dźwięku wiatru, padającego deszczu, czy też odgłosów kawiarni (przy których piszę te post). Mniej bogata graficzne, ale analogiczna, jest strona Soundrown – pozwala odtwarzać dźwięki nocy, jadącego pociągu, a nawet fontanny.  Podobny do dwóch poprzednich jest Calmktóry wyjątkowo spodoba się tym, którzy odkryli pozytywny wpływ medytacji. Calm wprowadzi nam odpowiedni nastrój, a lektor przekaże instrukcje, które pozwolą osiągnąć najwyższy poziom relaksu.

Noisil

Lubisz klasykę?

Muzyka klasyczna to od zawsze moja słabość . Uważam, że nic nie pobudza kreatywności tak jak dźwięk skrzypiec i fortepianu. Niezwykłym odkryciem było dla mnie ThePianoGuys, których słucham ostatnio właściwie bez przerwy, czasami wymieniając na Simply Three. Współczesne utwory w wersji klasycznej to dobre rozwiązanie dla tych, których śpiew ptaków usypia, a tradycyjna muzyka klasyczna nudzi.

The piano guys

Dla mnie najgorszym wyborem podczas nauki i pracy jest telewizor – zbyt często skupiam się na tym, co mówią aktorzy lub dziennikarze, bezpowrotnie tracąc cenne pomysły. Wiem, że są osoby, które doskonale działają w towarzystwie heavy metalu, a nawet radia – oni poradzą sobie wcześniej. Ci jednak, którzy potrzebują większego spokoju, niech zaopatrzą się w słuchawki, które pozwolą w centrum miasta usłyszeć szum drzew – liczy się przecież skuteczność!

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0