Jak wręczać kwiaty i co oznaczają kolory, czyli kwiatowy savoir-vivre

23 maja 2017 | Savoir-vivre

Kwiaty są dobre na każdą okazję – to zdanie powinien zapamiętać każdy, kto z jakiegoś powody często znajduje się w sytuacji prezentowej niegotowości. Kwiaty otrzymywać mogą kobiety i mężczyźni, osoby młodsze i starsze, z okazji podniosłych lub z powodu zwyczajnej uprzejmości. Wręczanie kwiatów nie jest jednak sytuacją do końca oczywistą. Każdy kolor i rodzaj ma swoje znaczenie, a forma, w jakiej zostaną podarowane, jest w stanie zdradzić wszystkie intencje nadawcy. Jak wręczać kwiaty, by sprawić nimi przyjemność, a nie wpędzić w zakłopotanie? Dlaczego czerwień jest tak samo newralgiczna jak biel i co mają chryzantemy do bogactwa?

Jak wręczać kwiaty?

Zacznijmy od tego, że wręczamy tylko kwiaty cięte. Kwiaty doniczkowe są znacznie bardziej problematyczne – trzeba się nimi zaopiekować i pozostawić w mieszkaniu na dłużej. Wręczając komuś kwiatek w doniczce, zmuszamy go niejako do jego zatrzymania, a przecież w świecie dopracowanego wystroju wnętrz w mieszkaniu nie zawsze jest miejsce na nową roślinę. Kwiaty cięte to zawsze dobry pomysł – bardzo rzadko spotyka się osoby, które nie lubią mieć w domu świeżych kwiatów.

Jak wręczać kwiaty? Gdy kwiaty wręczamy podczas wizyty, najpierw należy się rozebrać. Kwiatów nigdy nie wręczamy w progu lub w przedpokoju – to gest o wyższej randze, więc należy poczekać do przejścia do głównego pomieszczenia. Jeśli jest to niemożliwe, bo obdarowywany już wyciąga ręce do kwiatów, oczywiście ich nie chowamy, tylko rezygnujemy na chwilę z rozbierania się i od razu przechodzimy do powitania. Kwiaty wręczamy zawsze odpakowane z papieru ochronnego, koronami do góry. Wręczenia kwiatów łodygami do góry jest dużym faux pas. Wręczając kwiaty należy trzymać je w lewej ręce, tak, by prawa była wolna do powitania, W chwili samego przekazania bukietu, kwiaty powinno się jednak przełożyć do prawej ręki.

Z zasady kwiaty wręcza mężczyzna kobiecie. Jeśli więc w parze odwiedzamy znajomą parę, to mężczyzna wręcza kwiaty Pani domu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której to pan domu jest np. solenizantem – wtedy to on przyjmuje kwiaty najczęściej wraz z życzeniami. Kwiaty może również wręczać kobieta kobiecie, kobieta mężczyźnie lub mężczyzna mężczyźnie – w tej ostatniej sytuacji warto jednak zachować pewną ostrożność i ograniczyć się do sytuacji bardziej oficjalnych.

Kwiaty w bukiecie powinny być w liczbie nieparzystej – według przesądów parzysta liczba przynosi pecha, W rzeczywistości chodzi jednak o względy estetyczne – przy niewielkim bukiecie trzy kwiaty wyglądają lepiej niż cztery. Parzysta liczba kwiatów jest jednak akceptowana w przypadku rocznic. Nie dziwi również wtedy, gdy bukiet jest nadzwyczaj okazały i składa się np. z 50 lub 100 róż. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie prezentu składającego się z bukietu o… wazon. Podczas ważnej uroczystości wazony w domu szybko się kończą, więc każdy nowy jest na wagę złota.

Przeczytaj też: Kiedy nie muszę być kulturalna? Savoir-vivre i sztuka łamania zasad

Co oznaczają kolory i gatunki kwiatów?

Choć dla młodszych pokoleń symbolika kolorów i gatunków kwiatów traci na znaczeniu, to jeszcze kilkadziesiąt lat temu kwiaty były doskonałym sposobem komunikacji. Za pomocą kolorów można było wyrazić miłość, nienawiść, obojętność, rozczarowanie, nieodwzajemnione uczucie czy tęsknotę. Dzisiaj większość z nas nie przywiązuje już do tego aspektu szczególnej uwagi, jednak w ramach ciekawostki podam kilka przykładów. Proszę jednak, by traktować je z dystansem. Jeśli wiesz, że osoba obdarowana lubi określony rodzaj lub kolor kwiatów, swobodnie możesz je wręczyć. Znajomość kwiatowej nomenklatury może jednak przydać się w sytuacji, gdy za wszelką cenę chcemy uniknąć dwuznaczności. Polecam przyglądać się jej bliżej wręczając kwiaty w sytuacjach formalnych lub pozbawionych prywatnej relacji.

Kwiaty czerwone symbolizują miłość i pożądanie. Nawet w dzisiejszych czasach wręczenie kobiecie czerwonej róży nie pozostawia wątpliwości. Inaczej jest w przypadku róż białych, które symbolizują niewinność, więc pojawiają się często w bukietach ślubnych. Białe róże składa się również na grobach dzieci i osób, które odeszły w młodym wieku. Kwiaty różowe symbolizują przyjaźń, więc doskonale nadają się do bukietów okolicznościowych. Nieco newralgiczne są kwiaty żółte, szczególnie widoczne na zdjęciu tulipany. Choć symbolizują zazdrość, zdradę i beznadziejną miłość, są moimi ulubionymi, więc właśnie takie najczęściej otrzymuję. Tulipany we wszystkich kolorach odczytywane są również jako symbol obojętności. Niebieskie kwiaty symbolizują wierność, a fioletowe smutek i żal. Kwiatowa symbolika jest bardzo rozbudowana, a definicje podawane przez ekspertów bywają sprzeczne. Warto więc pamiętać o lokalnych przesądach i odczuciach. Choć chryzantemy w naszej kulturze uznawane są za kwiaty nagrobne, w Azji kojarzą się z radością, bogactwem i dobrobytem. Ich polska definicja zrodziła się z wytrzymałości tego gatunku, co w naszym klimacie w listopadzie jest szczególnie istotne.

Kwiaty, bez względu na kolor i rodzaj, doskonale nadają się na prezent nawet dla osoby, z którą nie pozostajemy w bliższej relacji. Jako jedyne nigdy nie są odczytywane jako łapówka, więc mogą być wręczane nauczycielom, lekarzom czy przedstawicielom władzy. Wręczając bukiet należy jednak zachować umiar – zbyt okazały i składający się z niewłaściwych kwiatów może prowadzić do niezręczności, która zamiast poprawić, pogorszy relację.

Przeczytaj też: Co zrobić z torebką? 

Kiedy nie należy wręczać kwiatów?

Skoro wiemy już, jak wręczać kwiaty, musimy też pamiętać, kiedy tego nie robić. Bukietu kwiatów nigdy nie należy przynosić ze sobą do szpitala. Choć w filmach świeże kwiaty stojące przy łóżku zawsze prezentują się doskonale, w rzeczywistości sprawa nie wygląda aż tak kolorowo. Intensywnie pachnące kwiaty mogą przeszkadzać innym pacjentom, a konieczność wymiany wody czy przycięcia końcówek sprawi, że obdarowany będzie musiał prosić o pomoc pielęgniarki lub swoich kolejnych gości. Kwiatów bezwzględnie nie powinno przynosić się do szpitala odwiedzając młode mamy – ze względów higienicznych i tak prawdopodobnie zostaniemy zmuszeni do zostawienia ich przed wejściem na oddział.

Kwiatów nie należy również wręczać osobom, które nie będą miałyby co z nimi zrobić. Niezbyt dobrym pomysłem jest wręczanie kwiatów dziewczynie, gdy wpada się tylko zabrać ją na randkę. Obdarowanie jej kwiatami w takiej sytuacji zmusi ją do poszukiwania wazonu i sprawi dodatkowe zamieszanie. Dużo lepszym wyjściem jest przysłanie kwiatów następnego dnia pocztą kwiatową – będzie to nie tylko miła niespodzianka, ale też okazja do podziękowania za wspólnie spędzony czas.

Kwiatów nie należy wręczać w sytuacji, gdy obdarowanych powinno być więcej, a my mamy tylko jeden bukiet. Istnieje pogląd, że kwiatów nie powinno wręczać się mężczyznom. Wyjątkiem są sytuacje, gdy chcemy wyrazić wdzięczność lub uznanie. Zasada ta traci jednak na aktualności i nie radziłabym się do niej przywiązywać. Wyjątkową sytuacją są także śluby, na których od jakiegoś czasu istnieje moda na rezygnowanie z całych naręczy kwiatów. Jeśli młoda para w zaproszeniu wyraźnie zaznaczyła, że nie chce otrzymywać kwiatów, należy jej wolę uszanować – przyniesienie bukietu może zostać uznane za zbytnią nadgorliwość.

Mam nadzieję, że artykuł o tym, jak wręczać kwiaty, był dla Was interesujący. Czy wcześniej zastanawialiście się nad tym, jak wręczać kwiaty prawidłowo? Czy w Waszym otoczeniu znana jest symbolika kwiatów? Czy kupując je zwracacie uwagę na osobiste preferencje czy komunikacyjny wymiar kwiatów? Jestem bardzo ciekawa, jak wygląda to w różnych regionach i grupach wiekowych, więc będzie mi miło, jeśli podzielicie się tym w komentarzach.  

Przypominam też o nowej serii Pytania Czwartkowe, w ramach której będę odpowiadała na pytania dotyczące savoir-vivre’u. Pytania możecie kierować drogą mailową na adres kontakt@aleksandrapakula.pl, zostawiać w komentarzach lub przesyłać w wiadomości prywatnej na Facebooku. Do usłyszenia! 

 

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0