Jak pić kawę z klasą? Savoir-vivre picia kawy

08 sierpnia 2023 | Savoir-vivre


Na co dzień towarzyszy nam wiele rytuałów, wśród których niezmiennie od wieków króluje ten związany z kawą. Dziś pod lupę biorę jednak nie sam napój, a kulturę jego spożywania. Dobre maniery przy stole, a konkretnie przy stoliku z kawą, są nie mniej ważne niż umiejętność prawidłowego trzymania sztućców podczas wystawnego obiadu.

  • Czy podczas picia z filiżanki powinniśmy odchylać mały palec?
  • Co zrobić z łyżeczką po wymieszaniu naszego latte?
  • Czy umoczenie ciasteczka w kawie jest znakiem braku kultury, czy też jest to całkowicie akceptowalne?

– REKLAMA –

Byśmy mogły cieszyć się pyszną kawą i pić ją z klasą, najpierw musimy ją zaparzyć. Od kilku tygodni w mojej biurowej kuchni stoi nowy ekspres do kawy, De’Longhi Eletta ExplorE, który okazał się bezkonkurencyjny.

  • De’Longhi Eletta Explore umożliwia parzenie ponad 50 różnych kaw – na zimno i na gorąco!
  • Potrafi spieniać na ciepło i na zimno mleko i napoje roślinne.
  • Od klasycznego espresso, przez pyszne latte, aż do najmodniejszego cold brew, które możemy zrobić w zaledwie 5 minut! Normalnie cold brew parzy się ok. 12 godzin. W De’Longhi, dzięki technologii Cold Extraction – ułamek tego czasu.
  • Daje możliwość przygotowania kawy na wynos, co pozwala sporo zaoszczędzić.
  • Posiada funkcję personalizacji kaw, ustawianie profili użytkowników i sterowanie aplikacją.

Więcej o funkcjach ekspresu mówię i pokazuję w filmie, który znajdziesz poniżej. Sprawdź koniecznie!

– REKLAMA –


1 Najpierw NALEJ winnym, później sobie

Jeśli przy stole siedzi więcej osób, pamiętaj, że zanim nalejesz sobie, powinnaś zaproponować to innym. Nigdy nie nalewaj sobie w pierwszej kolejności.

Czytaj poradnik De’Longhi: Szklanki do kawy, czyli jak i w czym podawać kawę? >>

2 Gdy nalewasz, nie podnoś kubka

Jeśli ktoś nalewa kawy do Twojej filiżanki, nie podnoś jej. Do ruchomego celu trudniej jest trafić. Filiżanka powinna pozostawać w tym samym miejscu.

3 Nie musisz podnosić spodka

Jeśli pijesz z filiżanki, którą postawiono na spodku, pamiętaj, że podnosisz go tylko wtedy, gdy stolik jest oddalony, np. siedzisz na oddalonej kanapie lub jesteś na przyjęciu stojącym. Jeśli siedzisz tuż obok stolika, spodek powinien zostać na stole.

4 Nie odchylaj małego palca podczas trzymania filiżanki z kawą

Dużym błędem, który z jakiegoś powodu wielu wydaje się eleganckim zachowaniem, jest odchylanie małego palca podczas trzymania filiżanki. To niegrzeczne zachowanie.

5 Łokieć przy ciele

Nie unoś łokcia, gdy podnosisz filiżankę do ust. Łokieć przez cały czas powinien pozostawać przy ciele.

6 Patrz do środka

Gdy pijesz z naczynia, patrz do jego środka, a nie przed siebie. Często staramy się utrzymać kontakt wzrokowy z rozmówcą nawet pijąc, co daje dość karykaturalny efekt.

7 Oblizywanie łyżeczki

Nie oblizuj łyżeczki, nawet jeśli jest na niej mnóstwo pysznej pianki. Trzymając łyżeczkę nad filiżanką pozwól, by ostatnie krople ociekły, a następnie odłóż łyżeczkę na spodek.

8 Gdzie odkładać łyżeczkę

Nigdy nie odkładaj łyżeczki na stół ani nie opieraj o stół i spodek. Łyżeczkę należy odłożyć na spodek. Jeśli nie został Ci podany, poproś o niego.

9 Ślady z pianki na ustach

Unikniesz śladów pianki na ustach, jeśli dokładnie wymieszasz napój. Grubą, deserową piankę w nieformalnych sytuacjach możesz zjeść jak deser.

10 Nie siorb i nie dmuchaj

Jeśli napój jest gorący, pij wolniej. Nigdy nie siorb i nie dmuchaj, próbując go ostudzić – to jedne z najbardziej niegrzecznych zachowań przy stole.

11. Nie maczaj niczego w kawie

Jeśli do kawy podano ciasteczka, możesz je oczywiście zjeść, ale nigdy nie maczaj ich w kawie, szczególnie w sytuacjach, gdy zależy Ci na eleganckim prezentowaniu się. Kawa to nie sos, będący dodatkiem do deseru.

12 Kawy deserowe jedz jak deser

Jeśli podano Ci kawę, która jest bardziej deserem niż kawą, jedz ją jak deser. Próba wypicia deseru mogłaby skończyć się małą katastrofą.

Picie kawy to nie tylko moment relaksu czy szybki zastrzyk energii, ale również okazja do prezentowania swojej kultury osobistej. Dobre maniery przy stoliku z kawą, podobnie jak podczas większych posiłków, wiele o nas mówią. Kto z nas nie chce cieszyć się smakiem ulubionej kawy, jednocześnie emanując klasą i dobrym stylem? Pamiętajmy, dobrze parzona kawa to jedno, ale sposób jej spożycia to nieodłączna część doświadczenia. Do następnego filiżankowego spotkania!

Wiele pysznych, deserowych kaw przyrządzisz z pomocą ekspresu De’Longhi Eletta Explore, który z kodem OLA10 w sklepie De’Longhi możesz kupić z 10% rabatem. Kod jest ważny do końca sierpnia. Sprawdź koniecznie!

Pełna recenzja ekspresu Eletta Explore od De’Longhi dostępna jest TUTAJ.

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0