DOBRE PYTANIE – Po której stronie idzie mężczyzna?

08 stycznia 2020 | Savoir-vivre

Dzień dobry Pani Aleksandro, mam pytanie, a mianowicie: po której stronie mężczyzny idzie kobieta, jeśli idą razem? Mówi się, że mężczyzna powinien podtrzymywać kobietę ramieniem silniejszym, czyli prawym. A jeśli idą ulicą? To chyba powinien iść od strony ulicy, czy np. ciemnej bramy, by w razie czego osłonić kobietę? Jak to właściwie z tym jest?

Na pytanie po której stronie idzie mężczyzna, czy dokładnie po której stronie mężczyzny idzie kobieta nie ma właściwie dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tradycji danego kraju, okoliczności czy choćby osobistych preferencji.

Z jednej strony zwyczajowo panowie podawali paniom lewe ramię, by prawą ręką móc otwierać drzwi, trzymać parasol czy choćby ewentualnie bronić partnerki w nagłej sytuacji. Z drugiej za to istniała tradycja podawania prawego ramienia, które – jak sama Autorka pytania wskazała – jest przecież silniejsze, więc to na nim powinna opierać się kobieta. Niestety, od obu (sprzecznych ze sobą przecież) reguł istniały wyjątki.

Próbując bowiem przestrzegać wybranej przez siebie zasady, szybko okazywało się, że kobiecie zagraża ulica, przed którą mężczyzna powinien ją osłaniać. Właśnie dlatego ramię, w zależności od tego, którą stroną spacerowała para, teoretycznie powinno być zmieniane i raz kobieta być powinna po prawej, a raz po lewej stronie mężczyzny, by nie znajdować się nigdy od strony ulicy.

Ostatecznie więc – kiedyś i dzisiaj – to, po której stronie idzie mężczyzna, a po której kobieta zależy od okoliczności i upodobań. W dobrym tonie będzie więc spacerowanie z partnerką znajdującą się tak lewej, jak i prawej stronie. Nie warto wprowadzać zbędnego zamieszania, a już na pewno nie warto nieustannie zmieniać podanego ramienia tylko dlatego, że akurat zmieniona została strona ulicy, po której para szła.

Istotne są także osobiste preferencje. Są panie, ale są też panowie, którzy lubią iść z prawej lub z lewej strony. Jeśli obie strony czują się wygodnie, nie ma co zastanawiać się nad tak nieścisłą przecież zasadą.

Podsumowując:

  • kobieta może iść tak po lewej, jak i po prawej stronie mężczyzny – ani jedna ani druga strona nie jest niewłaściwa;
  • jeśli mężczyzna poda kobiecie lewe ramię, będzie miał sprawniejszą rękę wolną i będzie mógł np. swobodnie otwierać drzwi;
  • jeśli mężczyzna będzie miał partnerkę z prawej strony, poda jej ramię silniejsze, które może uchronić ją od ew. upadku.

>>Przeczytaj też<< Gdzie napisać dedykację? Komu można zaproponować przejście na ty? Czy można prosić gości, by zdjęli buty?


Masz pytania? Dołącz do grupy Savoir-vivre – merytorycznie o etykiecie i codziennie rozwiewaj swoje wątpliwości!

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0