Jaki kieliszek do wina, czyli krótki przewodnik po kieliszkach do win białych, czerwonych, różowych i musujących

29 grudnia 2019 | Savoir-vivre

Kieliszków do wina jest wiele. Wiele z nich nie różni się od siebie szczególnie, a wymyśle elementy czy choćby różnice w wielkości czaszy wynikają z fantazji projektanta. Nie zmienia to jednak faktu, że kieliszek do czerwonego wina to zupełnie inny kieliszek od tego, w którym serwowane powinno być wino różowe, a kieliszek do białego wina raczej nie sprawdzi się jako naczynie, w który podany zostanie szampan. Rodzaj kieliszka to jednak nie wszystko – wino trzeba przecież odpowiednio nalać, a później właściwie wypić.

Jaki kieliszek do wina białego, czerwonego, różowego, a jaki do szampana?

Kieliszek do białego wina

Kieliszek do białego wina to kieliszek dość duży, którego czasza wygląda nieco jak kwiat tulipana. Łatwo odróżnić go od tego podawanego do czerwonego wina – jest smuklejszy i ma mniejszą czaszę. Czasza kieliszka do białego wina jest mniejsza, ponieważ białe wino nie wymaga tak dużego kontaktu z powietrzem. Gdyby podawane było w kieliszka przeznaczonych do wina czerwonego, szybko mogłoby stracić swój niepowtarzalny, delikatny aromat.

Kieliszek do wina czerwonego

Kieliszek do wina czerwonego ma znacznie szerszą czaszę – jest większy od tego przeznaczonego do wina białego. Zazwyczaj ma też nieco dłuższą nóżkę, choć ze względu na wielkość czaszy wydaje się być po prostu bardziej tęgi. Nie ma jednego uniwersalnego rozmiaru kieliszka do czerwonego wina, choć uważa się, że kieliszki o większej czaszy przeznaczone są do win starszych, bowiem wielkość samej czaszy ma wpływ na uwalnianie się zamkniętych w winie aromatów.

Kieliszek do wina różowego

Kieliszki do win różowych są dosyć podobne do tych przeznaczonych do win białych, choć zazwyczaj są mniejsze, a czasza, mimo owalnego kształtu, rozszerza się ku górze. Niewielki rozmiar kieliszka do wina różowego pozwala na stopniowe uwalnianie się jego delikatnych aromatów.

Kieliszek do szampana

Kieliszek do szampana i win musujących bardzo łatwo rozpoznać – jest smukły i wysoki – taka budowa sprawia, że z kieliszka znacznie wolniej uwalniają się charakterystyczne bąbelki.

Zdarza się, że szampan podawany jest w kieliszku o bardzo krótkiej, ale szerokiej czasy – nie jest to jednak najlepszy pomysł, bowiem tak otwarta czasza sprawia, że z wina musującego bardzo szybko ulatniają się bąbelki, co sprawia, że napój traci swoją charakterystyczną cechę.

Jak nalewać wino do kieliszków?

Ogólnie rzecz biorąc wina czerwone, białe i różowe nalewa się do 1/3 wysokości czaszy. Wina musujące nalewane są do połowy lub nawet 3/4 wysokości czaszy. Koneserzy będą jednak podkreślać, że inaczej nalewa się wina młode, inaczej średnio dojrzałe, a jeszcze inaczej długo dojrzewające, tj.:

  • wina młode nalewa się do połowy lub nawet 3/4 wysokości czaszy,
  • wina średnio dojrzałe nalewa się do wysokości 1/3 kieliszka,
  • wina długo dojrzewające nalewa się do wysokości 1/8 kieliszka.

Nalanie nalaniem, ale co z dolewaniem? Wina nigdy nie dolewamy do kieliszka, w którym wino jeszcze jest. Należy zaczekać, aż kieliszek zostanie opróżniony, by po raz kolejny napełnić go trunkiem.

>>Przeczytaj też<< Jak wznosić toast? Kiedy i czym to robić?

Jak pić wino?

Wino, tak białe, różowe, musujące, jak i czerwone pije się trzymając kieliszek za nóżkę. Jest ona w kieliszkach do wina odpowiednio długa, a korzystanie z niej pozwala nie tylko nie ogrzać wina, które przecież musi mieć odpowiednią temperaturę, ale też uniknąć nieestetycznie odbitych na niej palców.

Wina pije się małymi łykami, nie przepłukując nimi ostentacyjnie ust (co z jakiegoś powodu niektórym wydaje się być eleganckie). Warto pamiętać, że pijąc wino patrzy się w środek kieliszka, a nie ponad nim.

A kto źle trzyma kieliszek?

Co ciekawe, jeśli lubi się oglądać zdjęcia z eleganckich przyjęć, można w prosty sposób zaobserwować, że sztuka obsługi kieliszka wcale nie jest tak prosta i oczywista, nawet dla arystokratów czy głów państw.

Barack Obama przez wszystkie lata swojego urzędowania prezentował, jak kieliszka z winem trzymać nie należy (choć może po prostu lubi ciepłe wino). Angela Merkel za to chyba nie została przyłapana na tym, by nie pamiętała, że kieliszek trzyma się za nóżkę.

>>Przeczytaj też<< 10 cech dobrego gościa, czyli o tym, jak powinno się zachowywać przychodząc z wizytą

Co ciekawe, członkom rodziny królewskiej dość często zdarza się w niewłaściwy sposób trzymać kieliszek, choć to raczej pewna brytyjska cecha – nie ma bowiem jednego sposobu, to raczej metoda mieszana. Donald Trump za to kultywuje zwyczaje swojego poprzednika.

 

Skoro tak wiele w kontekście serwowania wina mamy już wyjaśnione, to kończąc, przypomnę tylko, że kieliszkami nie stukamy się, wino pijemy małymi łykami i tylko nim wznosimy toasty. Na zdrowie!

Wiesz już, jak wybrać odpowiedni kieliszek do wina. A czy wiesz, jak jeść 90 (nie)trudnych dań? Dwa e-booki czekają!

 

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0