Poradnik ślubny – kto organizuje wieczór panieński?

05 sierpnia 2018 | Savoir-vivre

A może znajdziesz czas na jakiś wpis dotyczący zapraszania na wieczór panieński? Czy wypada zapraszać koleżanki, które będą jedynie na ślubie? Czy druhna powinna przejmować obowiązki organizowania wieczoru i zaproszeń?

Takie pytanie kilka dni temu otrzymałam od jednej z moich czytelniczek. Choć początkowo planowałam odpowiedzieć jedynie nadawczyni wiadomości, to po chwili uznałam, że to pytanie może nurtować znacznie większą grupę osób. Zapraszam więc na artykuł, w którym wyjaśnię z punktu widzenia savoir-vivre’u, kto organizuje wieczór panieński, kto płaci za wieczór panieński, kto powinien zostać zaproszony na wieczór panieński oraz czy panna młoda o przygotowaniach w ogóle powinna wiedzieć.

Kto organizuje wieczór panieński?

Obowiązek zorganizowanie wieczoru panieńskiego zwyczajowo spoczywa na świadkowej/druhnie. Jeśli druhen jest więcej, każda z nich w równym stopniu powinna być zaangażowana w przygotowanie tego wydarzenia.

Obowiązkiem świadkowej lub druhen jest przygotowanie całego wydarzenia, zapewnienie atrakcji oraz przekąsek, a także poinformowanie o wydarzeniu wszystkich jego uczestników. Jeśli któraś z uczestniczek wieczoru panieńskiego zaoferuje swoją pomoc, świadkowa może oczywiście ją przyjąć, dzieląc prace na więcej osób. Nie ma też nic złego w proszeniu o pomoc wszystkich kobiet, które wezmą udział w zabawie. Z doświadczenia jednak wiem, że gdzie kucharek sześć, tam nie m co jeść i pracę często idą sprawniej w pojedynkę.

Wieczór panieński ma być dobrą zabawą przede wszystkim dla panny młodej. Wszystkie wolne wnioski uczestników wydarzenia mogą więc być brane pod uwagę, jednak z zastrzeżeniem, że zostaną zrealizowane tylko te, które wpisują się w gust i oczekiwania panny młodej (na temat których wiedzę powinna mieć świadkowa). Zdarza się, że goście wieczoru panieńskiego podczas jego trwania próbują realizować swoje niespełnione marzenia, a to przecież zupełnie nie czas na tego typu zachowania.

>>Przeczytaj też<< Porozmawiajmy o pieniądzach. Kto płaci w restauracji i jak rozmawiać w pracy o pieniądzach?

Kto płaci za wieczór panieński?

Kwestia finansowa zawsze jest najbardziej kontrowersyjna. Mamy jednak to szczęście, że żyjemy już w czasach, w których pieniądze nie są tematem tabu, więc dojście do konsensusu w tej kwestii nie powinno być szczególnie problematyczne. Zacznijmy od przypomnienia zasady, zgodnie z którą płaci ten, kto zaprasza. Warto więc już na samym początku ustalić relacje panujące między uczestniczkami wieczoru panieńskiego. Jeśli którąś z kobiet zaprosimy, mamy obowiązek za nią zapłacić. Jeśli jednak zaprosimy ją do wspólnej organizacji wydarzenia, podczas którego jedynym zaproszonym gościem będzie przyszła panna młoda, wtedy koszty organizacji wydarzenia rozkładają się równomiernie.

Jeśli druhen jest wiele lub jedna druhna może sobie na to pozwolić, może oczywiście sama sfinansować wieczór panieński. W większości sytuacji niezbędne jednak będzie zorganizowanie składki, za którą odpowiedzialna będzie właśnie świadkowa. Warto wtedy zachować zdrowy rozsądek. Zdarza się, że między organizatorkami występują duże dysproporcje materialne. Świadkowa nie powinna więc wysuwać oczekiwań, niemożliwych do spełnianie dla choćby jednej ze współorganizatorek. Jeśli jednak narzucona przez nią kwota będzie zbyt wysoka, a ona nadal będzie upierała się przy wybranym rozwiązaniu, wówczas sama będzie zobowiązana do pokrycia ewentualnej różnicy.

W kwestie finansowe nie należy włączać panny młodej – wieczór panieński ma być dla niej prezentem, a o cenie prezentu się nie dyskutuje. Panna młoda tego dnia za nic nie płaci – koszty jej zabawy ponosi świadkowa lub wszystkie panie równomiernie (w zależności od ustaleń).

>>Przeczytaj też<< Prezent – kłopotliwa przyjemność

Kto powinien zostać zaproszony na wieczór panieński?

Na wieczór panieński zaprasza się najbliższe pannie młodej kobiety. Wiek ani stopień pokrewieństwa nie mają większego znaczenia. Coraz częściej można spotkać na wieczorach panieńskich mężczyzn. Choć nieco kłóci się to z samą ideą wieczoru panieńskiego, jeśli panna młoda sobie tego życzy, nie powinno stanowić to dla nikogo problemu.

Autorka wiadomości, która zainspirowała mnie do przygotowania tego artykułu, zapytała, czy wypada zapraszać koleżanki, które będą jedynie na ślubie. Jak wiecie, jestem ogromną przeciwniczką selekcjonowania gości na tych, którzy dostąpią zaszczytu zabawy podczas wesela i na tych, którzy mogą się obejść smakiem, bo ich obecność nie pasuje do wizji pary młodej. Właśnie przez takie dzielenie gości powstają później pytania, na które nie ma de facto dobrej odpowiedzi. Jak już wspomniałam, w wieczorze panieńskim udział biorą najbliższe pannie młodej kobiety. Jeśli panna młoda którąś z koleżanek uznała za niewartą zaproszenia na wesele, to prawdopodobnie do najbliższego kręgu znajomych ona nie należy.

>>Przeczytaj też<< Czy zawsze należy zapraszać z osobą towarzyszącą i odmieniać nazwiska, czyli o sposobie zapraszania na oficjalne uroczystości rodzinne – część I

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy para młoda nie organizuje hucznego wesela, a jedynie przyjęcie dla najbliższych. Wtedy rzeczywiście podczas wieczoru panieńskiego będzie bawiła się z koleżankami i przyjaciółkami, a skromne weselne przyjęcie będzie celebrowała tylko z najbliższymi.

Czy panna młoda bierze udział w przygotowaniu wieczoru panieńskiego?

Panna młoda przed ślubem ma bardzo wiele na głowie, więc sugerowałabym zaoszczędzenie jej kłopotania się dodatkowo myśleniem o wieczorze panieńskim. Warto jednak ustalić z panną młodą listę gości, szczególnie, jeśli nie ma się pewności, czy wie się o wszystkich jej przyjaciółkach. Dobrym pomysłem jest również zapytanie o rzeczy, których panna młoda wolałaby tego dnia unikać. Na szczęście coraz więcej panien młodych rezygnuje z wyskakującego z tortu striptizera i ich wolę należy uszanować.

Wieczór panieński ma być przede wszystkim dobrą zabawą. Tego dnia przyszła panna młoda ma przecież świętować swoje ostatnie chwile przed wyjściem za mąż. Warto więc zadbać o dobrą atmosferę i odpowiednią liczbę atrakcji, dostawanych do upodobań panny młodej. Świadkowa, przyjmując na siebie obowiązek, jakim jest pełnienie tej roli, powinna pamiętać, że wieczór panieński również będzie na jej głowie. Choć organizacja nie zawsze jest prosta, rola, którą pełni, jest wyróżnieniem. Dla bliskiej osoby przecież warto się wysilić 🙂 

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0