Są czynności, które wydają nam się oczywiste. Większość z nas nie zastanawia się przecież, jak trzymać filiżankę, a na pewno nie zastanawia się, czy w inny sposób powinno się ją trzymać pijąc kawę, a w jeszcze inny pijąc herbatę. Filiżanka to przecież tylko filiżanka – ma ucho i za nie należy złapać. Pomysł na stworzenie tego artykułu pojawił się w mojej głowie, gdy przygotowywałam ten z ośmioma lekcjami stylu i dobrych manier z księżną Kate. W czasie wybierania do tego artykułu zdjęć, najbardziej urzekły mnie te, na których księżna trzyma filiżankę. Nie da się nie zauważyć, że robi to po prostu pięknie. Poszukałam więc nieco w historii i postanowiłam przygotować zupełnie osobny artykuł poświęcony tej kwestii.
Trochę historii – dlaczego niektórzy odchylają mały palec?
Jestem pewna, że kojarzycie zdjęcia lub fimowe sceny, na których osoby pijące coś z filiżanki, kieliszka, a nawet szklanki, odchylały mały palce. Skąd w ogóle wziął się ten pomysł? Są dwie wersje. Jedna z nich mówi, że modę na odchylanie małego palca wykreowały właśnie media, choć w historii taki zwyczaj nie był spotykany. Odchylanie małego palca miało pomagać w utrzymaniu odpowiedniego balansu, a według niektórych po prostu wyglądało bardziej elitarnie. Cóż, sztucznie wykreowane zasady umierają, więc i tak znikła. Dziś odchylanie małego palca podczas trzymania filiżanki uznawane jest za zbrodnię na dobrych manierach.
Zgodnie z drugą, znacznie bardziej przekonującą historią, media jedynie nieumiejętnie próbowały przywrócić modę panującą w czasach, gdy herbatę piło się z czarek. Czarki nie mają ucha, a to oznacza, że nie da się ich złapać w taki sposób, w jaki robimy to dzisiaj. Elity do picia używały trzech lub czterech palców. Reprezentanci niższych warstw wszystkich pięciu. Gdy więc przedstawiciele tej pierwszej grupy podnosili czarkę du ust, mały palec rzeczywiście pomagał utrzymać balans. Dziś, gdy w większości czarek nie używamy, mały palce może, a nawet powinien spoczywać spokojnie.
Z poniższego zdjęcia możemy wywnioskować, że kobieta pije herbatę. Trzyma bowiem ucho za pomocą dwóch palców, a palcem środkowym pomaga filiżance utrzymać balans. W doskonały sposób prezentuje też, jak nie należy trzymać małego palca 🙂
Jak trzymać filiżankę pijąc herbatę?
Uważa się, że uszka czarkom wyrosły w chwili, gdy chińska porcelana dotarła do Europy. Dla palców przedstawicielek arystokracji była zbyt cienka, bowiem herbata parzyła im opuszki. Wtedy narodził się pomysł, by czarkom dorobić ucha – takie, które znamy dzisiaj.
Pijąc herbatę łapiemy za uszko w taki sposób, by w jego środku spotkał się kciuk z palcem wskazującym. Palcem środkowym podpieramy uszko od dołu. Dlaczego właśnie tak? Bo w ten sposób ewoluowała zasada picia z czarek. Nie wszystkie uszka były na tyle duże, by trzymać, podobnie do czarek, je czterema palcami. Niegdyś uszka w filiżankach były znacznie mniejsze, podobnie jak w tej, którą widzicie na zdjęciu z odchylonym palcem. Teraz, gdy wielkość uszka zależy od wizji projektanta porcelany, po prostu nadal stosuje się tę zasadę. Taki sposób trzymania filiżanki jest wygodny i też niezwykle elegancki.
Na poniższym zdjęciu prezentuję Wam, jak trzymać filiżankę z herbatą. Należy jednak zauważyć, że podnoszę na nim filiżankę odrobinę do góry, by była lepiej widoczna. W celu zachowania równowagi musiałam złapać uszko nieco niżej, na co pozwolił mi jego rozmiar.. Gdybym filiżankę trzymała niżej, moje palce znajdowałyby się mniej więcej w połowie ucha.
Jak trzymać filiżankę pijąc kawę?
Kawa to mniej szlachetny napój i nie zawsze bywa pita z filiżanki. Co więcej, kubki są znacznie cięższe niż filiżanki, więc utrzymanie ich w sposób podobny do herbaty, mogłoby być karkołomne. Z tego właśnie powodu w inny sposób trzyma się filiżankę lub kubek z kawą.
Jak trzymać filiżankę lub kubek z kawą? Palec wskazujący wkłada się do ucha filiżanki. Kciuk ląduje na szczycie ucha, a palec środkowy podtrzymuje całość. W przypadku korzystania z kubka, spotyka się również sposób, w którym w środku ucha znajdują się dwa palce – wskazujący i środkowy. Odpowiedni sposób trzymania filiżanki z kawą prezentuję na poniższym zdjęciu.
P.S. Jestem na YouTubie!
Wykorzystując okazję, jaką jest publikowanie tego artykuły właśnie dzisiaj, chciałabym z przyjemnością poinformować Was, że wybrałam kolejny kanał, za pomocą którego będę uczyła dobrych manier. Od wczoraj jestem na YouTubie! Mam ogromną nadzieję, że dołączycie tam do mnie – wiem, że czeka mnie jeszcze dużo nauki i pracy w kontekście tworzenia filmów, ale przecież nie od razu Rzym zbudowano! 🙂
Jeśli nie obserwujesz mnie jeszcze na Facebooku, serdecznie Cię tam zapraszam. Codziennie dzielę się tam wiedzą z zakesu savoir-vivre’u, protokołu dyplomatycznego i dress codu. Regularnie dzielę się też inspirującymi cytatami i zachęcam do dzielenia się przemyśleniami na temat klasycznego stylu życia. Dzięki Facebookowi możemy być w stałym kontakcie.
0 komentarzy