22 zasady dotyczące zachowania przy szwedzkim stole

05 marca 2019 | Savoir-vivre

Szwedzki stół często przypomina pole bitwy. Już długo na mojej liście tematów do poruszenia na blogu czekała właśnie jego instrukcja obsługi, jednak z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu ciągle znajdowałam wymówkę, by napisać jednak o czymś innym. W ten weekend podczas sesji pytań i odpowiedzi na moim Instagramie jedna z obserwatorek zadała mi następujące pytanie:

Szwedzki stół w hotelu – lepiej nałożyć raz i zostawić na talerzu czy chodzić kilka razy?

Udzielając jej odpowiedzi uznałam, że wreszcie nadszedł moment, w którym powinnam więcej opowiedzieć właśnie o zasadach dotyczących zachowania przy szwedzkim stole. Do serii trzech artykułów poświęconych dobrym manierom przy stole, dołączają więc kolejny, opisujący 22 zasady dotyczące savoir-vivre’u przy szwedzkim stole.

  1. Podczas przyjęcia nie należy podchodzić do szwedzkiego stołu zbyt wcześnie. Jeśli stół jest suto zastawiony od samego początku, nie oznacza to, że natychmiast po wejściu do sali należy do niego podejść. W pierwszej kolejności należy przywitać się z gospodarzami i innymi gośćmi.
  2. Jeśli znajdujemy się na przyjęciu, na którym planowane jest przemówienie je rozpoczynające, z podejściem do szwedzkiego stołu należy zaczekać aż do końca przemówienia. Nie należy jeść podczas samego przemówienia.
  3. Podczas przyjęcia do skorzystania ze szwedzkiego stołu powinien zachęcić gospodarz lub inna osoba odpowiedzialna za funkcjonowanie sali.
  4. Jeśli przy szwedzkim stole znajduje się już grupa osób, należy zaczekać z podejściem do niego. Jedzenia nie zabraknie, a ustawianie się w długiej kolejce nie jest w dobrym tonie.
  5. Jeśli w czasie, gdy planujemy nałożyć sobie danie, podchodzi do stołu ktoś wyżej znajdujący się w hierarchii lub osoba, której wypada ustąpić pierwszeństwa (np. kobieta w ciąży), należy zaprosić ją do skorzystania ze szwedzkiego stołu w pierwszej kolejności.
  6. Nie wchodzimy w kolejkę przed kogoś. Nie zajmujemy też miejsca w kolejce znajomym, ani też sami takiego miejsca nie przyjmujemy.
  7. Sięgając po talerz należy wybrać ten o odpowiednim rozmiarze. Mały talerzyk wybieramy, gdy planujemy zjeść przystawkę lub deser. Duży talerz jest odpowiedni do dań głównych.
  8. Dania ze szwedzkiego stołu jemy w tradycyjnej kolejności, tzn. najpierw przekąskę, później dania rybne i mięsne, a na koniec sery i desery.
  9. Jeden talerz służy do zjedzenia na nim tylko jednego posiłku. Nigdy nie korzystamy dwa razy z tego samego talerza, nawet jeśli planujemy dokładkę dania, które już jedliśmy.
  10. Ta sama zasada dotyczy sztućców.
  11. Oraz szklanek, filiżanek i kieliszków.
  12. Należy uważać na ciepłe talerze. Zdarza się, że przy szwedzkim stole lądują dopiero co podgrzane talerze, którymi niestety można się oparzyć.
  13. Jeśli posiłek będziecie jedzony na stojąco, należy sięgać po dania, które nie wymagają krojenia nożem. Niemożliwym jest korzystanie jednocześnie z noża i widelca na stojąco, a odkładanie naczyń w celu pokrojenia potrawy w miejsca do tego nieprzeznaczone nie jest w dobrym tonie.
  14. Nie należy nakładać kilku różnych potraw jednocześnie. Oczywiście, połączenie mięsa z ziemniakami i surówką jest jak najbardziej w porządku, ale umieszczenie steka obok sernika nie powinno mieć miejsca.
  15. Nie mieszamy sztućców, łopatek, chochli oraz innych przedmiotów służących do nakładania potraw. Ściśle pilnujemy, by każde danie było nakładane elementem jemu dedykowanym.
  16. Nie należy nakładać na talerz zbyt dużej ilości posiłku. Dużym faux pas jest nałożenie sobie ilości jedzenia, której nie jest się w stanie zjeść.
  17. Można chodzić po dokładki. Można też dokładać sobie tego samego dania, choć należy pamiętać o wymianie talerza i sztućców.
  18. Jeśli posiłek będzie jedzony na stojąco, w lewej ręce powinna znaleźć się także serwetka.
  19. Jeśli posiłek będzie jedzony na stojąco, nie powinno się jednocześnie sięgać po picie i jedzenie. Jedna ręka powinna być zawsze wolna do powitania, a trzymając w jednej ręce kieliszek, a w drugiej talerz stanie się to niemożliwe.
  20. Brudne naczynia i sztućce odkładamy na specjalnie przygotowany do tego stół albo oddajemy kelnerowi.
  21. Nie oddajemy talerza kelnerowi, który niesie świeże danie lub czyste naczynia.
  22. Nigdy nie odkładamy brudnych naczyń na stół zastawiony jedzeniem.

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zachowania przy szwedzkim stole. Jeśli jednak jeszcze coś w tym zakresie nie jest dla Was niejasne, chętnie odpowiem na pytania w komentarzach. Zachęcam także do zapoznania się z pozostałymi artykułami z serii 22 zasady dotyczące zachowania przy stole.

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0