10 największych błędów męskiej elegancji

19 sierpnia 2017 | Dress code

Wiele kobiet poza byciem matkami, żonami czy pracownicami ma w życiu jeszcze jeden dodatkowy etat – są osobistymi stylistkami swoich mężczyzn. Pomagają im wybrać odpowiedni fason płaszcza, podpowiadają w kwestii kolorów. Bardzo często są też w stanie uchronić ich przed błędami, które mogą zniweczyć nawet najdroższą stylizację. Choć męski dress code jest bardziej skomplikowany niż ten kobiecy, dziś pokuszę się o opisanie błędów, które moim zdaniem są nie tylko najczęstsze, ale też najbardziej zauważalne. Zapraszam do lektury! 

1. Krawat do koszuli z krótkim rękawem / Koszula z krótkim rękawem do marynarki

Koszula z krótkim rękawem nie jest elementem eleganckiego stroju. Dużym błędem jest wybieranie koszuli z krótkim rękawem na oficjalne okazje wymagające założenia krawata/muszki i marynarki. Mankiet koszuli musi wystawać spod rękawa marynarki na ok. 1-2 cm. Jeśli koszula ma krótki rękaw, ten warunek nie może zostać spełniony. Koszule z krótkim rękawem panowie mogą wybierać wyłącznie na luźne, nieformalne okazje, takie jak grill, zakupy czy piwo z kolegami.

2. Za długie rękawy marynarki

Tak jak już wcześniej wspomniałam, spod rękawów marynarki muszą wystawać mankiety koszuli. na 1-2 cm. To bardzo ważna zasada, która ma duży wpływ na ogólną prezencję mężczyzny.

Jensa Stoltenberga i Barac Obama – za długie rękawy. Andrzej Duda – odpowiednia długość rękawów

3. Krawat do koszuli typu button-down

Są na rynku dostępne koszule, których kołnierzyki dodatkowo zapinane są na guziczki (koszule button-down). Większość takich koszul ma sportowy charakter i nie należy nosić do nich krawatu. Koszule typu button-down należy wybierać bardzo ostrożnie, bo obniżają rangę stroju. Decydując się na założenie krawatu do koszuli button-down, należy wybrać taką o dłuższych wyłogach, które zapewnią lepsze układanie się krawatu wewnątrz kołnierzyka.

>>Przeczytaj też<< Strój formalny wieczorowy i strój wieczorowy – jedno słowo, a tak wiele zmienia

4. Zapięte wszystkie guziki marynarki

Marynarka pracuje. Pracować muszą też guziki, a właściwie pracować z nimi musi właściciel marynarki.

Gdy mężczyzna stoi, wszystkie guziki nie mogą być zapięte. W marynarce  z dwoma guzikami zapięty musi być tylko górny guzik. W marynarce z trzema guzikami zapina się dwa górne guziki lub tylko ten środkowy. Wyjątkiem jest marynarka dwurzędowa – w niej wszystkie guziki mogą pozostać zapięte.

Gdy mężczyzna siada, musi rozpiąć wszystkie guziki w marynarce. Wyjątkiem ponownie jest marynarka dwurzędowa – jej rozpinać nie trzeba.

Źródło: http://www.artofmanliness.com/

5. Zły rozmiar ubrań

Podobno jako naród mamy spory problem z kupowaniem zbyt dużych ubrań. O ile panie powoli z tym problemem wygrywają, panowie nadal w niego brną wybierając zbyt duże ubrania. Zbyt duża marynarka, za długie spodnie, wisząca lub rozpinająca się na brzuchu koszula to tylko kilka z popularnych problemów dotyczących rozmiaru ubrań. Jeśli standardowa rozmiarówka dostępna w sklepach nie jest mężczyzny odpowiednia, powinien on zaprzyjaźnić się z krawcem, który zadba o odpowiednie dopasowanie garderoby. 

6. Zła długość krawatu

Wiązanie krawata wcale nie jest trudne – w epoce YouTube’a wystarczy kilka sekund, by znaleźć odpowiedni tutorial. Problemem jest jednak długość, o której uczący wiązać krawat zbyt często nie wspominają – efektem są krawaty sięgające pępka.

Krawat powinien sięgać paska, a dokładniej jego górnej krawędzi. Krawat nigdy nie powinien kończyć się na wysokości pępka lub w okolicy rozporka.

7. Za długie spodnie

O długości rękawa marynarki już wspominałam, więc teraz przejdę do długości spodni. Spodnie nie mogą być za długie, ale też nie mogą wywoływać wrażenia wody w piwnicy. Spodnie nie powinny dotykać obcasa, a co za tym idzie nie powinny oczywiście szurać po ziemi. Materiał z tyłu spodni nie powinien załamywać się w ogóle. Przód może załamywać się raz, a w skrajnych sytuacjach dwa razy (ale bardzo delikatnie) w okolicach łydki i kostki.

Długość nogawki w garniturze

Źródło: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej

8. Za krótkie skarpety

Skarpety to bardzo ważny element męskiego stroju. Szczególne znaczenie mają w przypadku ubrań eleganckich. Skarpety noszone do garnituru powinny mieć długość przynajmniej do połowy łydki tak, by nie odsłaniać gołej nogi w czasie siadania.

Skarpety powinny mieć odpowiedni kolor. Choć zgodnie z tradycyjną elegancją skarpety powinny być ciemne, coraz częściej panowie decydują się na kolorowe skarpety w śmieszne wzory. Jeśli sytuacja na to pozwala, nie ma w tym nic złego – wszystko zależy od okoliczności.

9. Spinka do krawata

Spinanie krawata spinką nie jest dobrym pomysłem. W książce pt. Protokół dyplomatyczny wspomina o tym Tomasz Orłowski, który jest absolutnym ekspertem w swojej dziedzinie. Choć kwestia spinki do krawata wywołuje kontrowersje, ja stoję na stanowisku, że spinka do krawata to przeżytek, który skutecznie został wyparty. Po co bowiem eleganckiemu mężczyźnie spinać krawat? Kiedyś czytałam, że przystoi to wyłącznie kelnerom – w ich wypadku spinka ma rzeczywiście praktyczne zastosowanie.

10. Związany fabrycznie krawat lub muszka

Na koniec zostawiłam sobie największy smaczek, jakim jest fabrycznie związany krawat lub muszka. Wiązanie ani muchy ani krawata nie jest trudne – wystarczy kilka prób, by dojść do perfekcji. I nie wierzcie w to, że towarzysze się nie zorientują – to po prostu widać. Fabrycznie związane krawaty i muchy świadczą o nieporadności mężczyzny i jego lenistwie, a żaden dżentelmen nie powinien takich cech posiadać.

Jakie Waszym zdaniem są największe błędy w męskiej elegancji? Czy często zdarza Wam się widzieć te, które wymieniłam w artykule? I czy rzeczywiście zwracacie uwagę na takie szczegóły jak fabrycznie zawiązany, za krótki krawat? Na opinie jak zawsze czekam w komentarzach. 

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0