Instrukcja obsługi filiżanki – jak trzymać, mieszać i pić

28 października 2018 | Savoir-vivre

Mamy jesień, a jesienią wiele z nas pije bardzo dużo herbaty. Siedząc pod kocem z książką w ręce, herbatę pijemy najczęściej z kubków, które wybieramy na tyle duże, byśmy zbyt często nie musiały odrywać się od lektury. Są jednak w życiu sytuacje, w których herbatę pijemy niczym Angielska królowa – o 17:00, podaną w wyjątkowo pięknej porcelanie. By swoim zachowaniem nie zepsuć elegancji tej sytuacji, warto wiedzieć, jak z filiżanką należy się obchodzić. 

Jak trzymać filiżankę z herbatą?

O tym, jak należy trzymać filiżankę, kiedyś j na blogu wspominałam. Tamten artykuł nie poruszał jednak kwestii filiżanki w sposób kompleksowy, więc w tym pozwolę sobie powtórzyć zasady, o których już wspominałam. 

By prawidłowo chwycić filiżankę, potrzebne nam będą trzy palce. Palec wskazujący i kciuk służą do chwycenia za ucho filiżanki – oba palce powinny spotkać się w jego środku. Zadaniem palca środkowego jest za to podtrzymać całość, by w chwili podniesienia filiżanki, nie przychyliła się ona, grożąc wylaniem całego napoju.

Jak trzymać filiżankę?

Czy należy odchylać mały palec?

Nie mam pojęcia, skąd wziął się pomysł na odchylanie małego palca. Co więcej, nie mam pojęcia, dlaczego tak wiele osób uważa, że to eleganckie i robi to pijąc tak z filiżanki, jak i z kieliszka. By więc rozwiać wszelkie wątpliwości przypominam, że małego palca odchylać nie należy. Jego zadaniem jest schować się wraz z palcem serdecznym za palcem środkowym. Takie ułożenie tych trzech palców poprawia stabilność całego chwytu. 

Co zrobić z talerzykiem?

Gdy herbata zaserwowana zostanie nam w filiżance, z pewnością w komplecie otrzymamy też talerzyk. Wiele osób zastanawia się, co z nim zrobić. Czy podnosząc do ust filiżankę należy za każdym razem podnosić też talerzyk? Niekoniecznie. Wszystko zależy od sytuacji. 

Jeśli pijemy herbatę przy stole, wtedy talerzyka nie podnosimy. Leży on spokojnie na stole, a my, chcąc napić się herbaty, podnosimy samą filiżankę, po czym po wypiciu odpowiedniej ilości napoju, odkładamy ją z powrotem na talerzyk. Staramy się robić to delikatnie, by nie hałasować i nie uszkodzić porcelany. 

Jeśli natomiast herbatę pijemy na stojąco lub siedząc na kanapie lub fotelu znacznie oddalonym od stolika, wtedy, biorąc filiżankę z herbatą, zabieramy także talerzyk i trzymamy go cały czas w lewej ręce. Trzymany w ten sposób talerzyk może znacznie ułatwić życie. Gdy pojawia się konieczność użycia prawej ręki, np. do powitania, odkładając filiżankę na talerzyk trzymany w lewej ręce, odzyskujemy prawą dłoń. 

Co zrobić z talerzykiem, gdy pijemy z filiżanki?

Jak prawidłowo trzymać talerzyk?

Odpowiednie chwycenie talerzyka jest bardzo intuicyjne. Kciuk powinien znaleźć się na górze, a pozostałe palce na jego spodzie. W ten sposób trzymany talerzyk jest stabilny, a odłożona nie niego filiżanka bezpieczna. 

 

Jak mieszać herbatę i co zrobić z łyżeczką?

Są tutaj na pewno osoby, które nie wyobrażają sobie filiżanki herbaty bez dwóch łyżeczek cukru. Mnie słodka herbata kojarzy się z przeziębieniem – gdy tylko coś mnie bierze, nachodzi mnie ochota na słodką herbatę. Nie o cukrze jednak dzisiaj mowa, a o mieszaniu.

Nie mieszamy herbaty wykonując ruch okrężny. W ten sposób obijamy łyżeczką o ściany filiżanki, powodując koszmarny hałas. 

Herbatę mieszamy wykonując delikatny ruch do przodu i do tyłu.

Po zamieszaniu herbaty łyżeczkę odkładamy na talerzyk. Nie strzepujemy jej intensywnie – po prostu wyjmujemy łyżeczkę z herbaty i odkładamy na talerzyk. 

Jak należy pić z filiżanki?

Trzymanie filiżanki to jednak nie wszystko. W filiżance jest herbata, której z całą pewnością chcemy się napić. Picie z filiżanki jest oczywiście banalnie proste, ale warto pamiętać o jednej zasadzie. 

Gdy pijemy, patrzymy do środka filiżanki. Nie rozglądamy się, nie patrzymy na rozmówcę. W momencie picia utrzymujemy kontakt wzrokowy jedynie z dnem filiżanki 😉

 

Pijąc, warto również pamiętać, by usta dotykały filiżanki tylko w jednym miejscu. My, kobiety, gdy mamy pomalowane usta, zostawiamy ślad pomadki na wszystkim, czego nimi dotkniemy. Jeśli więc będziemy piły herbatę z różnych stron, cała filiżanka będzie oblepiona pomadką. Jeśli zaś usta będą dotykały filiżanki tylko w jednym miejscu, to tylko ono zostanie ubrudzone. 

Mam nadzieję, że rozwiałam wszystkie Wasze wątpliwości dotyczące korzystania z filiżanki. Choć to, o czym pisałam, pokazałam także na zdjęciach, to jestem przekonana, że jeszcze lepiej wszystkie elementy widać na filmie, który czeka na moim kanale na YouTube. Zapraszam do oglądania!

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=vGdK1usChyQ[/embedyt]

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=TJHWfHDYqiw[/embedyt]

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0