Kto pyta nie błądzi – to, wydawałoby się, oklepane przysłowie jest bardzo mądre. Wyznaję zasadę, że nie ma głupich pytań, choć nie zawsze na wszystkie wypada udzielać odpowiedzi. Bardzo za lubię odpowiadać na pytania moich czytelników, którzy niejednokrotnie zaskoczyli mnie i zmusili do głębszej analizy problemu. Podobnie jak w poprzednim artykule z serii savoir-vivre w pytaniach i odpowiedziach, dzisiaj także wybrałam pytania krążące wokół tego samego tematu, czyli tym razem zachowania przy stole. Czy po skończonym posiłku należy mówić dziękuję? A jeśli ktoś podziękuje, to co na to należy odpowiedzieć? Jak w towarzystwie jeść arbuza, wiśnie i czereśnie? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Dziękować czy nie?
Czy przy stole po zjedzonym posiłku wypada powiedzieć „dziękuję”? Jeśli tak, to w jakich sytuacjach?
Tak, wypada powiedzieć dziękuję po posiłku. Są na to dwa, a nawet trzy momenty.
Pierwszy w chwili, gdy gospodarz/kelner po skończonym posiłku zabiera talerz. Można wtedy wypowiedzieć słowo dziękuję, a nawet uprzejmie skinąć głową.
Drugi moment to ten, w którym odchodzimy od stołu i wychodzimy z restauracji lub – będąc w prywatnym domu – przechodzimy do innego pomieszczenia. W tej chwili również można podziękować za pyszny posiłek.
Jeśli jesteśmy w niewielkim gronie, możemy też podziękować bezpośrednio po posiłku. Jeśli jednak stół jest duży i siedzi przy nim wielu gości, to mówienie dziękuję tuż po skończeniu mogłoby przeszkadzać innym, np. w rozmowie. Najlepiej więc mówić dziękuję właśnie podczas zabierania talerza lub w czasie odchodzenia od stołu.
Czy należy odpowiedzieć na to 'dziękuję’? Czy lepiej nic nie mówić?
O ile w towarzyskich relacjach (np. podczas obiadu u babci) nie będzie niczym złym, gdy babcia powie nam „na zdrowie”, to już w bardziej oficjalnych okolicznościach na dziękuję odpowiada się dziękuję.
Jak jeść owoce pestkowe?
Mam pytanie dotyczące jedzenia arbuza. Jak go prawidłowo jeść? Nie pytam o jedzenie w domowym zaciszu, gdzie „więcej się wybacza”, ale o jedzeniu np. na oficjalnym spotkaniu. Często widzę, że jest podany arbuz pokrojony w trójkąty. Tylko jak się nie ubrudzić? Jeść nożem i widelcem? Gryźć? Co z pestkami? Przecież pluć na talerz nie wypada (tak sądzę), połknąć? Tylko to ostatnie jest dla mnie niewykonalne.
Arbuz w oficjalnej sytuacji to niełatwa sprawa. Najlepiej jest go jeść widelcem i nożem – tymi deserowymi, o które gospodarze powinni zadbać, podając owoce na stół. Pestki wtedy widelcem odsuwamy na brzeg talerza.
Arbuz, ale pytanie jak elegancko jeść np. czereśnie lub wiśnie?
Czereśnie i wiśnie są bardzo problematyczne. W mojej opinii każdy sposób jedzenia ich elegancko jest zły (choć sama teoria savoir-vivre’u ma na ten temat odmienne zdanie). Według literatury są dwa sposoby na eleganckie jedzenie wiśni i czereśni. W obu czereśnie/wiśnie w całości wkładamy do ust. Następnie wypluwamy pestkę. W sposobie pierwszym wypluwamy ją na dłoń (dyskretnie) i odkładamy na specjalnie przygotowany talerzyk. W drugim sposobie wypluwamy pestkę na łyżeczkę i dopiero wtedy odkładamy na talerzyk.
Dlaczego moim zdaniem żaden z tych sposobów nie jest dobry? Bo dla mnie wypluwanie przy stole czegokolwiek jest po prostu problematyczne. Jest to jednak tylko mój osobisty pogląd, który sprawia, że ja owoców pestkowych w oficjalnych sytuacjach staram się unikać.
Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł okazał się dla Was interesujące. Przypominam, że jeśli chcecie na bieżąco poznawać odpowiedzi na zadawane mi pytania z zakresu savoir-vivre’u i dress codu, to powinnyście śledzić mnie na Facebooku, gdzie w każdy czwartek odpowiadam na najciekawsze otrzymane pytania w ramach serii #pytaniaczwartkowe.
Jeśli natomiast macie ochotę dowiedzieć się więcej na temat etykiety przy stole, to zachęcam do lektury poniższych artykułów.
- Jak zachowywać się przy stole? 22 praktyczne porady – KLIKNIJ TUTAJ
- Mysz na plecach, kot na kolanach, czyli kolejne 22 zasady dotyczące zachowania przy stole – KLIKNIJ TUTAJ
- Jak się je hamburgera, spaghetti i sushi? Kolejne 22 zasady dotyczące zachowania przy stole – KLIKNIJ TUTAJ
- Jak odkładać sztućce? – KLIKNIJ TUTAJ
- Jak serwować dania? Serwis niemiecki, rosyjski, angielski i francuski – KLIKNIJ TUTAJ
- Co zrobić z serwetką przy stole? – KLIKNIJ TUTAJ
0 komentarzy