Mówi się, że żyjemy w czasach, w których młodzi ludzie nie mają autorytetów. Media, które ubolewają nad decyzjami podejmowanymi przez przedstawicieli młodego pokolenia, jednocześnie karmią ich sieczką, przedstawiając jako ludzi sukcesu celebrytki, których jedynym sukcesem jest wpuszczenie do domu kamer i wyprodukowanie filmu pornograficznego z własną córką w roli głównej. Programy telewizyjne, w których uczy się dobrych manier lub przedstawia damy i gentlemanów, mają z dobrymi manierami wspólnego tyle samo, co z kulturą wysoką. Autorytet przeżywa kryzys, bo Ci, którzy mają wpływa na to, co do nas dociera, bardzo mocno o to dbają. A przecież nie jest tak, że nie ma już ludzi wspaniałych i pozostało nam z rozrzewnieniem wspominać minione dekady. Autorytety są i właśnie na blogu chcę z ich pomocą uczyć dobrych manier.
Księżna Kate odmieniła brytyjską monarchię. Wraz z mężem i dziećmi sprawiła, że dotąd oddalony od ludzi dwór po raz kolejny otworzył się na poddanych, prezentując to, co ma w sobie najlepszego. Kate jest synonimem piękne, klasy i elegancji i właśnie stawiając ją za wzór chcę opowiedzieć o kilku ciekawych zasadach.
1. Duchess slant i cambridge cross, czyli siedzieć jak dama
Choć siedzenie z nogą założoną na nogę jest bardzo wygodne, nie jest niestety ani zdrowe, ani eleganckie. Siedzenie z nogą założoną na nogę uznawane jest za zbyt luzackie, a nawet lekceważące. Nie popełnia się faux pas siedząc w ten sposób podczas spotkania z koleżanką lub rodziną. Będzie jednak błędem założenie nogi na nogę w towarzystwie osób zajmujących wyższe miejsce w hierarchii, np. podczas uroczystej służbowej kolacji lub podczas spotkania z prezydentem.
Jak więc siedzieć? Tak jak księżna Katarzyna. Są dwa właściwe sposoby – duchess slant oraz cambridge cross.
Duchess slant – trzymając kolana i kostki razem, przechyl je nieznacznie w bok.
Cambridge cross – trzymaj kolana razem, ale skrzyżuj nogi na wysokości kostek.
2. Nie pokazuj wszystkiego wysiadając z samochodu
Prawidłowe wysiadanie z samochodu nie jest łatwe Naturalnie wystawiamy z auta jedną nogę, na której podnosząc się robimy obrót. Choć to mało zgrabne i mało eleganckie, nie jest wielką tragedią gdy mamy na sobie spodnie. Jeśli jednak nosimy spódnice, w tym momencie pokazujemy światu to, co znajduje się pod nią. Księżnej Cambridge, gdy była jeszcze tylko dziewczyną księcia, też zdarzyło się pokazać światu majtki, jednak jak zawsze odrobiła pracę domową.
Księżna Katarzyna wie, jak elegancko wysiadać z samochodu. Wystarczy trzymać kolana jak najbliżej siebie, by nie pokazać tego, co później może znaleźć się na czołówkach gazet. Wystaw jedną nogę z samochodu. Kolana trzymaj jak najbliżej siebie. Głowa powinna wysiąść razem z nogą, na której opiera się ciężar ciała już podnoszą pozycję. Sprawnie dostaw drugą nogę.
>>Przeczytaj też<< W samochodzie obowiązuje hierarchia
3. Naucz się chodzić
Choć teoretycznie wszystkie umiemy chodzić, w praktyce niewiele z nas opanowało sztukę chodzenia z klasą do perfekcji. Muszę się przyznać, że ja sama w kwestii chodzenia mam jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Wiem jednak, że nie jest to niemożliwe – księżna Katarzyna przeszła tę drogę, na co dowodem są nagrania i zdjęcia z przeszłości.
Chodzenie z klasą to chodzenie z głową do góry pewnym siebie lecz spokojnym krokiem, nie próbując sprawić bólu ziemi i flekom. Chód Kate znacznie różni się od chodu modelek, które chodzą dość charakterystycznie. Jej kroki są znacznie lżejsze, nogi nie krzyżują się tak mocno, a twarz z oczywistych powodów nie jest nieustannie skierowana w jedną stronę.
Naucz się chodzić tak jak Kate. Pierś do przodu, łopatki ściągnięte – jednak nie w sposób, w który rozepniemy guziki w dobrze dopasowanej koszuli. Rozluźnij ramiona. Głowę podnieś do góry – nie zadzieraj nosa, ale też nie patrzy w dół. Noga przed nogą. Powoli.
4. To nie bramkarz – to klasa
Wiele z nas zastanawia się, jak stanąć w miejscu, by nie wyglądać dziwacznie. Trzymanie rąk wzdłuż tułowia wydaje się nieco zbyt sztywne, a trzymanie rąk przed sobą przypomina pozycję bramkarza. Perspektywa zmienia się, gdy patrzy się na stojącą księżną.
Kate stoi prosto i trzyma ręce tak, jakby miała w nich torebkę. Ten rekwizyt zresztą ma często ze sobą, choć nie jest jej niezbędny do zachowania właściwej postawy. Jej postawa jest naturalna. Nie wygląda na spiętą, a dłonie splata w sposób, który nie przyciąga uwagi. Co ważne, obejmuje sobą jedynie palce, a nie całe dłonie, co właśnie pozwala jej uniknąć efektu bramkarza 🙂
5. Schody – nie taki diabeł straszny
Schody są trudne. Bywają mniej lub bardziej strome, krzywe lub śliskie. Schody nie ułatwiają bycia damą. Ale będąc Kate (czyt. będąc ciągle obserwowaną w chwili opuszczania samolotu) nie da się schodów unikać. By schodząc po schodach wyglądać tak samo olśniewający jak księżna Cambridge, wystarczy trzymać tę samą pozycję, jaką ma się idąc, lecz stąpać w dół 🙂 Brzmi łatwo, ale wszystkie, które schodziłyśmy po schodach w butach na wysokim obcasie, wiemy, że takie nie jest.
Głowa więc do góry, noga za nogą i nie patrz w dół.
P.S. Na zdjęciach doskonale widać, że książę William idzie przed księżną. Dlaczego? O tym pisałam tutaj: zasada precedencji – panie nie zawsze przodem.
6. Filiżanka i kieliszek – instrukcja obsługi
Filiżanka jest synonimem elegancji. Choć większości z nas na co dzień wygodniej jest korzystać z kubka, nikt chyba nie powie, że przyjmując w domu ważnych gości, zaserwowałby im herbatę w czymś innym niż gustownej filiżance. Piękna porcelana w domu to skarb, a umiejętne korzystanie z niej to prawdziwa sztuka. Eksperci w tej dziedzinie wyróżniają nawet dwa sposoby trzymania filiżanki w zależności od tego, czy pije się kawę czy herbatę. Mówi się, że pijąc kawę należy należy włożyć palec wskazujący w uszko. Natomiast pijąc herbatę należy chwycić filiżankę w ten sposób, by kciuk i palec wskazujący spotkały się niemalże w środku ucha, a palec środkowy podtrzymywał całość. Ta zasada stosowana jest coraz rzadziej (bo coraz mniej osób o niej pamięta), jednak inne pozostają bez zmian.
Przede wszystkim używając filiżanki należy w drugiej ręce trzymać spodek. Pijąc należy patrzeć do środka, a łyki powinny być na tyle małe, by były niemal niezauważalne. Te same zasady dotyczą picia z kieliszka, którego sposób trzymania zależy jednak od rodzaju trunku. W większości przypadków kieliszek trzyma się jednak w połowie długości nóżki. Jeśli kobieta ma umalowane usta, powinna dbać o to, by pić tylko z jednej strony filiżanki lub kieliszka – w ten sposób ubrudzi naczynie tylko .z jednej strony.
P.S. Nie, mały palec nigdy nie powinien odstawać 🙂
7. Podaj rękę jak przyszła królowa
O podawaniu ręki pisałam już na blogu tak wiele razy, że jestem przekonana, że doskonale wiecie, jak robić to prawidłowo. Niemniej jednak przygotowując ten artykuł nie mogłam powstrzymać się od zaprezentowania Wam idealnej postawy podczas podawania ręki.
Zdecydowany uścisk, prosta postawa, szeroki uśmiech i spojrzenie prosto w oczy – w tym uścisku ręki widać siłę i pewność siebie.
O zasadach związanych z podawaniem ręki przeczytasz tutaj:
8. Jak pozbyć się szminki? Najlepiej pocałować gospodarza w oba policzki
Kate, nosząca zawsze nienaganny makijaż, nie rozdaje na prawo i lewo serdecznych buziaków. W ogóle widok całującej kogoś księżnej należy do rzadkości – jest oznaką przyjaźni i nieco bliższych relacji. Zasadą jest jednak, że całuje się powietrze. Dając całusa w policzek zostawiłoby się na całowanym cały nadmiar szminki, a tego przecież nikt nie chce zrobić.
Całusy niedopuszczalne są w sytuacjach, gdy relacja nie jest bliska. Jak widzimy na zamieszczonych zdjęciach – księżna Katarzyna nie całuje np. prezydenta Francji, a osoby, które są jej znacznie bliższe.
Mam nadzieję, że spodobał Wam się ten sposób na przedstawianie zasad. Z wielką przyjemnością w przyszłości wykorzystam kolejne autorytety do prezentowania eleganckich zachowań. Od kogo się bowiem uczyć, jeśli nie od najlepszych? 🙂
Jeśli nie obserwujesz mnie jeszcze na Facebooku, serdecznie Cię tam zapraszam. Codziennie dzielę się tam wiedzą z zakresu savoir-vivre’u, protokołu dyplomatycznego i dress codu. Regularnie dzielę się też inspirującymi cytatami i zachęcam do dzielenia się przemyśleniami na temat klasycznego stylu życia. Dzięki Facebookowi możemy być w stałym kontakcie.
0 komentarzy