Co zrobić z torebką?

27 kwietnia 2017 | Savoir-vivre

Jestem miłośniczką dużych torebek. Lubię nosić przy sobie cały świat, więc moja torebka często musi pomieścić dodatkową parę butów. Wygoda przechowywania jest ogromna, jednak problem pojawia się, gdy torebka powinna być niewidoczna. Co zrobić z torebką w restauracji? W jakich sytuacjach należy zrezygnować z dużej torebki mieszczącego format A3 i zabrać ze sobą filigranową kopertówkę? I czy pieniądze naprawdę uciekną, jeśli położy się torebkę na ziemi? O tym w dzisiejszym artykule! 

Co zrobić z torebką w restauracji i na przyjęciu zasiadanym?

Podczas wizyty w restauracji lub na przyjęciu zasiadanym torebka nie powinna przeszkadzać innym gościom. Złota zasada jest jedna – torebka nigdy nie powinna wylądować na stole – to naprawdę duże faux pas.

Jeśli torebka jest duża, najlepiej jest ją położyć między nogami krzesła. Nie obawiaj się przesądów mówiących o tym, że z torebki wyjdą pieniądze – wiemy przecież, że wychodzą one z zupełnie innej przyczyny. Są też dwa powody, dla których torebki nie należy stawiać obok krzesła – ktoś może się o nią potknąć lub ktoś może ją ukraść. Bardzo łatwo jest zgarnąć torebkę leżącą obok stolika – żaden złodziej nie będzie jednak wchodził pod krzesło. Torebki nie powinno się też wieszać na krześle – będzie przeszkadzała gościom i kelnerowi.

Przeczytaj też: Jak zachowywać się przy stole? 22 praktyczne porady

Jeśli torebka jest niewielkich rozmiarów, możesz położyć ją na kolanach lub między plecami a oparciem krzesła. Ważne jednak, by nie przeszkadzała Ci ona w swobodnym poruszaniu się. Jeśli torebkę położysz na kolanach, uważaj na to, co robisz z nogami – gdy założysz nogę na nogę (czego oczywiście nie należy robić), torebka ześlizgnie się. Zwróć też uwagę na to, że torebki nie kładziemy na serwetce, a pod nią – zadaniem serwetki jest po części w końcu chronić ubranie, a w tym wypadku też torebkę.

Na rynku dostępne są też niewielkie wieszaki do torebek, które przyczepione do stołu mogą stanowić pewne rozwiązanie. Odradzam ich używanie, bo w wielu miejscach nie są mile widziane. Dyndająca na nich torebka stanowi często przeszkodę dla kelnera, a sam wieszaczek może uszkodzić obrus. 

Co zrobić z torebką podczas przyjęcia stojącego?

Przyjęcia stojące to już wyższy poziom. Najbardziej elegancka w takich sytuacjach jest torebka kopertowa. Ma ona jednak to do siebie, że trzymana jest w ręku, co znacznie ogranicza nasze ruchy. Co zrobić z torebką w takie sytuacji? Na początku przyjęcia nie decyduj się na chwytanie przekąsek – pamiętaj, że jedną rękę powinnaś mieć wolną do witania się, więc jeśli weźmiesz jedzenie lub kieliszek z winem, nie będziesz miała gdzie trzymać torebki. Trzymaj torebkę w lewej ręce. W dalszej części przyjęcia, gdy już prawą ręką chwycisz kieliszek, a ktoś nagle wyciągnie do Ciebie rękę, jeśli to możliwe, odłóż kieliszek, a nie torebkę. Jeśli nie masz obok siebie wygodnego stolika, chwyć lewą ręką jednocześnie kieliszek i torebkę, a jeśli nie będzie to możliwe, umieść torebkę między ramieniem a biodrem. Trzymanie torebki w ten sposób przez dłuższy czas nie jest zbyt przyjemne i potwornie ogranicza ruchy, więc z tej możliwości należy korzystać tylko w sytuacjach, w których nie ma innego wyjścia.

Nie decyduj się też na dużą torbę typu shopper, w której zmieścisz połowę toaletki – po godzinie będziesz błagała o ulgę dla ramienia. Weź ze sobą tak mało rzeczy, jak to możliwe – nie ma nic gorszego, niż wypchana po brzegi torebka, z którą walczysz przy każdej próbie zamknięcia zamka. Zwróć też uwagę na wiszące elementy – jeśli nie chcesz czuć się jak baranek z dzwoneczkiem na szyi, nie wybieraj torebki obwieszonej stukającymi o siebie błyskotkami.

Unikaj torebek na długim pasku. Trzymanie torebki na ramieniu nie jest eleganckie – najlepiej, by znajdowała się ona w ręce. Wiszący na ramieniu pasek odkształca w tym miejscu bluzkę lub sukienkę, czyniąc strój mniej schludnym.

Przeczytaj też: Kto pierwszy odkłada słuchawkę?

Czy torebkę można zostawić w szatni? Oczywiście, że tak. Jeśli jesteś pewna, że będzie tam bezpieczna, a ty będziesz czuła się bez niej komfortowo, nie ma żadnego problemu. Torebka jest jednak często ważnym elementem całej stylizacji, więc lepiej mieć ją pod ręką. Nie decyduj się też na zostawianie torebki w szatni, przekładając jej zawartość do kieszeni swoich lub partnera – oboje będziecie wyglądać niekorzystnie.

Torebka to ważny kobiecy atrybut. Warto jednak pamiętać, że opisane w tym tekście zasady dotyczą także mężczyzn. Podrzućcie im wiec ten tekst, by nigdy nie przyszło im do głowy kłaść swą aktówkę obok kubka z kawą. 

https://www.instagram.com/p/CFhxyPHorGh/

NEWSLETTER

Newsletter Instytut Etykiety

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje zakupy0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0