Choć większość z nas już nie może się doczekać nadejścia prawdziwej wiosny, są wśród nas osoby, dla których wiosna i lato to nie tylko czas doskonałej pogody i odpoczynku. Alergicy, bo o nich mowa, spodziewają się przede wszystkim kataru, kaszlu, łzawiących oczu i swędzącej skóry. Okres pylenia roślin, na które jestem uczulona trwa od kwietnia do września. Jeśli w tym czasie chcę mieć na nosie i ustach jakąkolwiek skórę, muszę przestrzegać kilku zasad. Leki przeciwhistaminowe potrafią zdziałać cuda, jednak nawet one na nic się nie zdadzą, jeśli nie zadbamy o swoje najbliższe otoczenie. Zapraszam na wpis, który odpowie na pytanie jak przetrwać okres pylenia i… się nie udusić 🙂

1. Szczelnie zamykaj okna

Święta zasada alergików brzmi „w okresie pylenia nie wietrz mieszkania! Otwieranie okna w dzień w ogóle nie jest wskazane, jednak szczególną uwagę powinieneś zwrócić na wczesny ranek i wieczór. Nasze mieszkanie powinno być przyjaznym azylem, a nie kolejnym miejscem, w którym jedynym przyjacielem jest chusteczka..

2. Wietrz mieszkanie w nocy

Bądźmy szczerzy – nie da się tak w ogóle nie otwierać okien. Aby ograniczyć straty, powinieneś wietrzyć mieszkanie w czasie, kiedy stężenie pyłków jest najmniejsze, czyli między północą, a czwartą rano. Panująca wtedy niska temperatura pomoże Ci też walczyć z roztoczami, o czym pisałam w artykule o idealnym domu dla alergika. 

3. Bierz prysznic po powrocie do domu

Będąc na dworze zbieramy na sobie całą masę pyłków, które chętnie zamieszkają w naszym domu. Jeśli jesteś alergikiem, bierz prysznic zaraz po powrocie do domu. Tylko w ten sposób zmyjesz z siebie alergeny, które tak bardzo utrudniają życie.

4. Codziennie zmieniaj ubranie

Alergik nie może sobie pozwolić na to, by dwa dni z rzędu nosić to samo ubranie. Nawet jeśli sukienka jest jeszcze czyta, musisz ją uprać, bo stała się już domem dla pyłków. Po powrocie do domu najlepiej jest od razu weź prysznic i przebierz się w domowe ubranie.

5. Wakacje spędzaj nad morzem lub w wysokich górach

Zapomnij o wakacjach w pięknym gospodarstwie agroturystycznym, na wsi pachnącej świeżo skoszoną trawą. Najlepszym wyborem dla alergika są miejsca, gdzie stężenie pyłków w powietrzu jest stosunkowo niskie. Do takich miejsc zaliczają się jeziora, morze i wysokie góry.

6. Nie koś trawy

Jeśli nie lubisz się ze swoją kosiarką, wreszcie masz wymówkę. Koszenie trawy w okresie jej pylenia, czyli od maja do września, jest dla Ciebie zakazane. Jeśli jednak Twój trawnik zaczyna przypominać dżunglę, poproś o pomoc inną osobę, a ty w tym czasie ewakuuj się z „miejsca objętego kwarantanną”.

7. Poznaj kalendarz pylenia

Znajomość okresu pylenia jest dla Ciebie zupełnie niezbędna. Do niedawna korzystałam wyłącznie ze stron internetowych, jednak kilka dni temu moja siostra poleciła mi aplikację Kalendarz Pylenia. Wystarczy wybrać w swój region, by aplikacja wskazała czas pylenia określonych roślin.

8. Na spacer tylko po deszczu

Jeśli lubisz letnie spacery, musisz też polubić letni deszcz, który jest Twoim największym sprzymierzeńcem. Stężenie pyłków w powietrzu jest najniższe kilka minut po solidnej ulewie.

9. Kup roztwór soli fizjologicznej i krople do oczu

Najlepszym sposobem na katar i swędzące oczy jest sól fizjologiczna, której roztworem powinieneś przemywać nos i oczy po każdym powrocie do domu. Jeśli mimo to oczy nie dają spokoju, miej zawsze przy sobie krople do oczu, które nawilżą podrażnione spojówki.

10. Nie jedz miodu

Miód robiony jest przez pszczoły, a pszczoły żywią się pyłkami. Wniosek stąd jest więc oczywisty – jedzenie miodu jest doustnym przyjmowaniem pyłków.

11. Dowiedz się, czym jest alergia krzyżowa

Jeśli chcesz wiedzieć jak przetrwać okres pylenia, musisz dokładnie obserwować swój organizm. Wielu alergików będących uczulonymi na pyłki, alergicznie reaguje też na pokarmy – ja jestem tego najlepszym przykładem. Czy wiesz, że alergia na trawy często idzie w parze z alergią na kiwi, melona, pomidora i gluten? Pełen wiarygodny wykaz alergii krzyżowych znajdziesz na stronie nexter.pl.

12. Umów się do alergologa

Ostatnia wskazówka jak przetrwać okres pylenia jest najważniejsza – nie lecz się za pomocą doktora Google, tylko umów się do alergologa. Czas przed rozpoczęciem pylenia jest najlepszym na kontrolną wizytę u swojego specjalisty, który dobierze najlepsze na ten okres leki.

Jeśli macie jakieś dodatkowe sposoby na to, jak przetrwać okres pylenia, koniecznie dajcie mi znać! W komentarzach napiszcie też, czy wiosna kojarzy Wam się bardziej z piękną pogodą, czy z katarem – ja katar mam cały rok, więc wiosna jest tylko jego dodatkowym paliwem.

Follow my blog with Bloglovin

© 2021 Instytut Etykiety. Realizacja: Dotleniamy.pl