Oszczędzenie pieniędzy to temat, który towarzyszy nam od najmłodszych lat. Kto z nas nie dostał w dzieciństwie skarbonki, do której mógł wrzucać kieszonkowe, by oszczędzić na wymarzoną zabawkę? Oszczędzania próbowali uczyć nas rodzice i dziadkowie, jednak zapomniano o tym w szkole. Nie przekazywano nam informacji o tym, jak obsługiwać rachunki bankowe, jak wybrać korzystne lokaty i negocjować warunki kredytu. Zaniedbań tych nie sposób nadrobić w kilka minut. W kilka minut można jednak pobrać aplikacje, które ułatwią planowanie domowego budżetu, powiadomią o promocjach, dostarczą kupony rabatowe i listę niezbędnych zakupów. Oto 6 aplikacji, bez które pomagają oszczędzać pieniądze. 

Qpony

Qpony to aplikacja, w której znajdziemy aktualne promocje, kody rabatowe oraz gazetki największych sklepów. Dlaczego jest wyjątkowa? Bo pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w telefonie. Dzięki temu, że Qpony rozwijają się bardzo dynamicznie, dostawcy chcą z nimi współpracować. Nie trzeba więc instalować aplikacji każdego sklepu z osobna, by wiedzieć, co w trawie piszczy. W Qponach znajdują się aktualne zniżki całych galerii handlowych, promocje tematyczne oraz informacje o zniżkach dla konkretnych klientów, np. subskrybentów newslettera. Przydatna są też aktualne gazetki – odkąd mam Qupony jestem ninja biedronkowego i lidlowego asortymentu.

Microsoft Excel

Nie musisz być ninja excela, by oszczędzać dzięki niemu pieniądze. Excel to dla mnie zbawienne narzędzie, które pozwala mi zapanować nad finansowym chaosem. Nie mam pojęcia, jak funkcjonują ludzie, którzy nie przygotowują domowego budżetu – skąd wiedzą, ile pieniędzy mogą wydać na nową sukienkę, a ile przelać na konto oszczędnościowe? Dla mnie planowanie budżetu w excelu to comiesięczny rytuał – sumuję dochody i analizuję planowane wydatki. Gotowy plik zapisuję na dropboxie, by w razie potrzeby móc go skorygować.

Przypominacz faktur

Jeśli regularnie zdarza Ci się odbierać telefony lub maile w sprawie zaległych płatności, ta aplikacja została stworzona dla Ciebie. Przypominacz faktur pozwala uniknąć krępujących rozmów z paniami z windykacji i niepotrzebnych odsetek. Wystarczy wpisać kwotę, rodzaj i termin płatności, a aplikacja przypomni o zbliżającym się terminie. Dużym ułatwieniem jest możliwość dodania zdjęcia faktury lub rachunku – dzięki temu niezbędne dane do płatności będziemy mieć zawsze przy sobie.

Listonic

Najwięcej pieniędzy wydajemy na kupowanie rzeczy, których zupełnie nie potrzebujemy. Listonic pozwala tworzyć listy zakupów, które zawsze mamy przy sobie. Przez dość długi czas listy zakupów tworzyłam w Google Keep, jednak gdy odkryłam Listonic, zupełnie się w nim zakochałam. Aplikacja pozwala tworzyć listy różnorodne listy zakupów, które później kategoryzuje. Porównuje też ceny produktów w sklepach oraz podrzuca wygodne podpowiedzi, np. na temat przechowywania konkretnego produktu. Spróbujcie, a zrozumiecie, czym są supernowoczesne zakupy!

IOY

Koleżanka z pracy pożyczyła Ci na lunch, a ty przypomniałaś sobie o tym po dwóch miesiącach? Po raz kolejny straciłaś ważną książkę, bo pożyczyłaś ją komuś i zupełnie zapomniałaś komu? Problemy te staną się historią, gdy poznasz IOY, czyli I owe you. I owe you to aplikacja, która pozwala zapisywać długi swoje i obce. Nie chodzi tu tylko o pieniądze. Możesz zapisywać pożyczone długopisy, książki, a nawet narzędzia! Do każdej pozycji dopisujesz odpowiedniego dłużnika lub wierzyciela, którego możesz wybrać z listy kontaktów. Idealne narzędzie do uniknięcia krępujących sytuacji – dla mnie bezcenne!

Aplikacja bankowa mBanku

Aplikacja mBanku to moim zdaniem jedno z najbardziej intuicyjnych narzędzi oferowanych przez podmioty finansowe. Pozwala mi być na bieżąco z saldami i historią rachunków oraz kursami walut. Nie bez znaczenia są też mOkazje, o których powiadomienia aplikacja wysyła mi używając geolokalizacji. Jak dzięki niej oszczędzam? Płacąc kartą łatwo stracić zdrowy rozsądek, który wraca po wyświetleniu się stanu konta. Aplikacji mBanku to tylko mój przykład – wiem, że większość banków posiada swoje funkcjonalne udogodnienia, więc do dzieła!

 

Aplikacji do planowania budżetu i organizowania zakupów jest naprawdę wiele. Niektóre są bardzo zaawansowane, więc przydadzą się szczególnie finansowym wyjadaczom. Żeby nie tracić czasu na zbyt długie planowanie, wybrałam te najbardziej pasujące do mojego trybu życia.

Z jakich Wy korzystanie aplikacji? Podczas zakupów używacie aplikacji, papierowej listy, czy zupełnie nie przywiązujecie do tego wagi? Dajcie znać w komentarzach – chętnie poznam nowe rozwązania!

© 2021 Instytut Etykiety. Realizacja: Dotleniamy.pl